$3/6 = .50 per orange
$2.40/3 = .80 per grapefruit
10(.50) + 11(.80) =
$5.00 + $8.80 = $13.80
Answer: 7,8,9
Step-by-step explanation:
Let the numbers be a, a+1 and a+2. Therefore, based on the question, this will be:
= (a + 1)(a + 2) = 72
a² + 2a + a + 2 = 72
a² + 3a + 2 - 72 = a
a² + 3a - 70 = 0
a² + 10a - 7a - 70 = 0
a(a + 10) - 7(a + 10)
a - 7 = 0
a = 7
Since a = 7
a + 1 = 7+1 = 8
a + 2 = 7+2 = 9
The numbers are 7,8 and 9
Answer:
its C it has 4
Step-by-step explanation:
D is the correct answer! .Amy walks a distance equal to the radius, and Fraser walks a distance equal to the diameter of the lawn.<span>
Happy studying ^-^
</span>
Uhhhhhhh I don't really know look on quizlet