1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
frosja888 [35]
2 years ago
9

Luisa's restaurant bill comes to $85.50, and she leaves a 18% tip. What is Luisa's total

Mathematics
1 answer:
SashulF [63]2 years ago
7 0

Answer:

85.50+15.39=100.89 dollars

Step-by-step explanation:

First, you calculate the tip cost, which is 15.39. Then you add that to the bill which gives you your total :D

You might be interested in
What is the probability that she picks a red marble then a green then a blue or orange if there are 75 blue 50 green 100 orange
denpristay [2]

Answer:

7/500

Step-by-step explanation:

1/10*1/5*7/10

             

               

6 0
3 years ago
Running times for 400 meters are Normally distributed for young men between 18 and 30 years of age with a mean of 93 seconds and
kkurt [141]

Answer: The running time should at least 119.32 seconds to be in the top 5% of runners.

Step-by-step explanation:

Let X= random variable that represents the running time of men between 18 and 30 years of age.

As per given, X is normally distrusted with mean \mu=93\text{ seconds} and standard deviation \sigma=16\text{ seconds}.

To find: x in top 5% i.e. we need to find x such that P(X<x)=95% or 0.95.

i.e. P(\dfrac{X-\mu}{\sigma}

P(Z

Since, z-value for 0.95 p-value ( one-tailed) =1.645

So,

Hence, the running time should at least 119.32 seconds to be in the top 5% of runners.

6 0
3 years ago
Trigonometry and Geometric Modeling; the ratios, which are called trigonometric ratios, include __________, ____________, and __
Margarita [4]

Answer:

Sine, cosine and tangent

Step-by-step explanation:

Given a right triangle you can find the sine (or cosine, or tangent) of either of the non- 90° angles.

4 0
3 years ago
What is the reason for each step in the solution of the equation -6x=-3(x+12) Dragon drop the reasons into the boxes to correctl
makvit [3.9K]

Answer:

Given

Distribution

Addition

Division

3 0
3 years ago
What is the unit rate for $15 for 4 quarts
Ksju [112]
The answer is $3.75.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Carmen is at a used bookstore. Paperback books cost $ 1 each, and hardcover books cost $ 2 each. Carmen can spend up to $ 10 in
    6·2 answers
  • Helpppp meeee please I can’t fail
    15·1 answer
  • You need 1 1/4 cups sugar to make 20 cookies. To make 12 cookies, you will need how many cups of sugar?​
    10·2 answers
  • WILL MARK BRAINLIEST
    14·1 answer
  • Hi I am in desperate need of a "tutor" If anyone is decent at Algebra II, any little help is welcomed! Please respond to this an
    8·1 answer
  • Jenifer needs to purchase a computer for her company price of the computer is c
    8·1 answer
  • Please help will mark brainy <br> A) 9¢/qt <br> B) $91.43¢/qt <br> C) 64¢/qt <br> D) 0.64¢/qt
    7·2 answers
  • What is the surface area of the rectangular prism below?
    13·1 answer
  • How do you become a bill and account collector
    8·1 answer
  • Note: Enter your answer and show all the steps that you use to solve this problem in the space provided.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!