1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kirill115 [55]
3 years ago
13

On a coordinate plane, point Q is 0.5 units to the left and 1.25 units up. Point R is 1.25 units to the right and 0.5 units up.

Point S is 0.25 units to the right and 0.25 units up. Point U is 0.25 units to the left and 0.25 units down. Point W is 0.5 units to the left and 1.25 units down. Point V is 0.5 units to the right and 1.25 units down. Which point is located at (–0.50, –1.25)? Point
Mathematics
2 answers:
Nataly [62]3 years ago
6 0

Answer:

Point W

Step-by-step explanation:

Feliz [49]3 years ago
5 0

Answer:

point W

Step-by-step explanation:

i did edge

You might be interested in
6 divided by 3 + 4* 2
nirvana33 [79]
The answer is ten if I'm correct
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Find the value of angle A and angle B pls help (:
ankoles [38]

Answer:

m<A=97

m<B=97

Step-by-step explanation:

m<A=m<B

Congruent angles and they are vertical angles. The other two are also the same because the angles given have the same degrees.

m<A is supplementary to 83 degrees

Supplementary angles are two angles that sum up to 180 degrees.

180-83=97

97 degrees is the answer for each missing angles.

7 0
3 years ago
If you want to make more than $250 a month and u spend $155 on supplies what is an inequality that shows how much money you need
Kryger [21]

Answer:

x is greater than or equal to 95 $ a month

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Mario needs 1024 MB to make a backup of his computer files, for this he has 3 USB memories with a capacity of 256 MB. How many U
Brut [27]
256 x 3 is uhh 768 so it would be 2 of the 128 sticks
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Identify the correct units to express the following idea.
hammer [34]

The units that we should use are gallons per day, we get:

r = 2.4\frac{gallons}{day}

<h3>Which units should we use?</h3>

We want to express the fact that every day you use 2.4 gallons of gasoline.

So we have two types of units in the above sentence, time (in days), and volume (of the gasoline consumed).

Then we conclude that the units that we should use is volume over time, particularly, gallons per day.

So we can represent that measure as:

r = 2.4\frac{gallons}{day}

If you want to learn more about units:

brainly.com/question/1972490

#SPJ1

8 0
3 years ago
Other questions:
  • A toll bridge charges $1.00 for passenger cars and $2.50 for other vehicles. suppose that during daytime hours, 60% of all vehic
    10·1 answer
  • A student has gotten the following grades on his tests: 87, 95, 86, and 88. He needs to have an average of 90 to receive an A fo
    11·1 answer
  • For Cutiepatutie ! Look at the pictures don't type until I add them or else it will glitch)
    13·1 answer
  • Your round-trip drive to work is 4 3/10 miles. How many miles do you drive to and from work in 3 days?
    8·1 answer
  • Can someone help me with questions 56
    9·2 answers
  • HELP PLEASE<br><br><br><br> i cant tell wither its c or d cause im an idiot
    10·2 answers
  • Mr. Curtis paid $48.51 for 12.6 gallons of gas. What is the price of one gallon of gas?
    11·2 answers
  • Find the measurement of BC.<br><br> Need help please- and also explanation.
    12·1 answer
  • Storage container J has a diameter of 5.25 and a hight of 6.25 centimeters. Which value is closest to the volume of storage cont
    6·2 answers
  • A bus driver applies a force of 55.0 N to the steering wheel which in turn applies 132 N of force on the steering column What is
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!