1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
s2008m [1.1K]
3 years ago
11

joey ate 1/2 of the pie. molly ate 1/2 of what was left. lola ate 1/2 of what was lefet after molly finished. what fractional pa

rt of the pie did molly eat? what fractional part of the pie is left for another person?
Mathematics
1 answer:
anzhelika [568]3 years ago
8 0
Molly ate 1/4 and then the last one is 1/8
You might be interested in
What is the surface area of the right square pyramid shown above ?
Art [367]

Answer:

answer d is the right answer

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The revenue from selling xshirts is r(x) 15x The cost of buying x shirts is c(x) 7x + 20. The profit from selling xshirts is px)
timurjin [86]

The profit would be the difference between the total amount earned after selling each and every shirt and the costs of buying them so

p(x)= r(x)- c(x)

7x-20?

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A function is represented by the values in the table.
Pavel [41]

Answer:

is

Step-by-step explanation:

took the quiz

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
87 POINTS PLZ HELP Aman is adding –17 + 9. He wants to write –17 as the sum of two numbers so that one of the numbers, when adde
Pie

Consider number 17. You know that

17=9+8.

Then for negative numbers you have the same rule (with respect to sign -):

-17=(-9)+(-8).

Since (-9)+9=9+(-9)=9-9=0, you have that

-17+9=(-9)+(-8)+9=(-9+9)+(-8)=0+(-8)=-8.

Answer: -17=(-9)+(-8).

5 0
2 years ago
There are 6 ants on a log. Then 7 ants crawl onto the log. How many ants are on the log now?
kow [346]
Easy it is 13 because 7 + 6=13
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 10.The function f(x) is shown below:
    9·1 answer
  • A company creates model cars using a 1.5 ft:1 inch ratio when creating models. If a real car is 12 ft long, how long will the mo
    7·2 answers
  • (-x+ 4)(3x² + 3x + 5)
    8·2 answers
  • On Monday, Anya read 11 pages of a book in 30 minutes. On Tuesday, she read 18 pages in 45 minutes. Did Anya's reading speed inc
    6·1 answer
  • Sweet noticed the ratio of long boards to short boards was 1:4. If there were 35 surfboards at the beach , how many were short b
    8·1 answer
  • A fleece top cost 34.00. It is on sale for 1/4 off. What is the sale price
    9·2 answers
  • The difference between an observational study and an experiment is that
    12·1 answer
  • What is 8.05 × 10-5 in standard notation?
    6·2 answers
  • If 3 pounds of apples costs $7.50, what is the unit rate for cost per pound? What will 9 pounds cost?
    15·1 answer
  • Find the area of circle that has a circumference of 100 pi
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!