1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VikaD [51]
3 years ago
13

HELP NEEDED!

Mathematics
1 answer:
SOVA2 [1]3 years ago
5 0

Answer:

10000\pi

Step-by-step explanation:

The formula for circumference is given by 2\pi r. Setting this equal to the circumference in the problem, we can find the radius of the sphere:

2\pi r=100\pi, \\r=\frac{100\pi}{2\pi},\\r=50

Now we can use the formula for the surface area of a sphere:

Surface area of a sphere: A=4\pi r^2

Using r=50:

A=4\cdot \pi \cdot 50^2,\\A=4\cdot 2500\cdot \pi,\\A=\boxed{10000\pi}

You might be interested in
List two advantages of buying and two advantages of renting
Ede4ka [16]
Here are your answers:                                                                                   Renting:                                                                                                               1. When you rent something you will have for a good amount of time.               2. When you rent something you have control over it since you rented it with your money.                                                                                                    Buying:                                                                                                                 2, You get to keep it forever.                                                                      3. you can sell it for more so you can make a profit to buy something else.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
devin makes a 15% commission each month for everything he sells. if devin sells $2750 of merchandise this month, how much of a c
kakasveta [241]

Answer:

$412.50

Step-by-step explanation:

15% of 2750 = 0.15 × 2750 = 412.5

7 0
3 years ago
9× 3 1/2=<br> Which choice is the most reasonable answer?
icang [17]

Answer:

31.5 or 63/2

Step-by-step explanation:

to do this, first you need to transform the <u>mixed number</u> <em>(3 1/2)</em> into an <u>improper fraction</u>, to get 7/2.

then you just multiply 9 by 7/2

9/1 (7/2)

63/2 = 31.5

<em>both of the answers in bold are correct</em>

8 0
3 years ago
What is the probability of picking an "s" in the word "footloose"?
lbvjy [14]
1/9 or 0.1111111...%
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Help PLEASE if you know the correct answer PLease I give brainliest
il63 [147K]

Answer:

the answer is c mathematical way

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write an inequality that represents the following problem.
    7·1 answer
  • The unit rate for $18 for 24 pounds
    10·1 answer
  • If the unit selling price is 2.50 and the unit cost is 1.00, what action is needed to maintain the gross margin percentage when
    11·1 answer
  • Express in lowest terms. x+x^4/x^2-x+1<br> A. x^4 /2<br> B. x(x+1)<br> C. 1 + x^2
    14·2 answers
  • Which polygon has four sides, two sets of parallel sides, and sides that are not all equal?
    11·2 answers
  • Two boards are 26 meters long altogether. One board is 8 meters long. How long is the other board?
    12·2 answers
  • Use the order of operations to evaluate the expression. 4 × ( 3 4 − 1 2 ) + 3 × 6
    13·2 answers
  • What is the expanded form of 204.017
    15·1 answer
  • Please solve
    15·1 answer
  • HELP ASAP!!!!!!! 20 POINTS AND BRAINLIEST FOR THE RIGHT ANSWER!!!!!!!!!!!!!!!!!
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!