1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kompoz [17]
3 years ago
6

Of a loaf of brown bread costs R6, how much will 4 halves cost?​

Mathematics
2 answers:
Tems11 [23]3 years ago
7 0

Answer: R12

Explanation:

Cost of 1 loaf = R6

Cost of 4 halves = 6/2×4

= 6 × 2

= R12

Please click thanks and mark brainliest if you like

Alex Ar [27]3 years ago
3 0

Answer:

R12

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Please help. NEED THE ANSWER SOON AS POSSIBLE.
rewona [7]

Answer:

y=4x-17

Step-by-step explanation: Distribute the 4(x-5)

4x-20

Then add three to both sides

y=4x-17

6 0
3 years ago
The rule for a pattern is add 6. The first term is 5. Write the first five terms in the pattern.
elixir [45]
The answer is: 5 11 17 23 29 
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
An artist mixes 25 ounce of blue paint with 115 ounce of green paint. Using the same ratio, how many ounces of green paint shoul
maksim [4K]

Answer:

Ounces of green paint needed = 13.8

Step-by-step explanation:

Blue paint : green paint = 25 : 115

how many ounces of green paint should she mix with 3 ounces of blue paint?

Let

Ounces of green paint needed = x

Blue paint : green paint = 3 : x

Equate both ratios

25 : 115 = 3 : x

25/115 = 3/x

25 * x = 115 * 3

25x = 345

x = 345/25

x = 13.8 ounces

Ounces of green paint needed = 13.8

7 0
2 years ago
HELPPPP the table shows four transactions find the account balance after the transactions when the account at enter with a balan
OleMash [197]

Answer:

$85

Step-by-step explanation:

$25 + $80 + $65=$180

$180 - $80 -$15 = 85

So balance would be $85

6 0
3 years ago
Each of the 25 students in Mr Walker's class sold 16 raffle tickets. If each ticket costs $15 how much money did Mr Walker's stu
ludmilkaskok [199]

Answer: $6000

Hope this helps!-xoxo

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Two vertices of a right triangle have coordinates (6, −2) and (1, 6) .
    12·2 answers
  • A package of 6 pairs of insulated gloves costs ​$40.14 . What is the unit price of the pairs of gloves ​?
    9·1 answer
  • 5
    15·2 answers
  • Someone please help me.
    5·1 answer
  • Which of the following notations correctly describe the end behavior of the polynomial graphed below?
    14·2 answers
  • Find the length of an arc when the radius is 15 feet and the measure of the central angle 135 degrees. Round to nearest hundredt
    12·1 answer
  • Which hair color is thi hair ?​
    10·1 answer
  • Show work for number one please!
    8·1 answer
  • Solve the two-step equation.
    7·2 answers
  • 18. GEOMETRY The lateral area of a right cylinder can be found by multiplying twice the number by the radius
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!