1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alina1380 [7]
3 years ago
15

The as-served cost of a kid's dinner special is $2.25. If the restaurant uses a target cost percentage of 35%, what is the targe

t price of the kid's dinner special?
Mathematics
1 answer:
Margaret [11]3 years ago
4 0

Answer:

$3.0375

Step-by-step explanation:

Original price of dinner = $2.25

If cost percentage of 35%, then the additional cost paid will be;

35% * 2.25

= 0.35 * 2.25

= $0.7875

Target price = Original price + additional cost

Target price = $2.25 + $0.7875

Target price = $3.0375

You might be interested in
Solve the following question
Anna11 [10]

Answer:

they are 16 and 4

Step-by-step explanation:

We can call the numbers x and y and we can write:

x - y = 12

x + y = 20

Adding these equations gives us 2x = 32 which means x = 16 and substituting this value into the first equation gives us y = 4.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need to know how to solve this
kirza4 [7]
No solution, the answer is no solution
5 0
3 years ago
Write what you notice
brilliants [131]
1.5
2.3
3.6
4.15
5.15
i know im right trust me

8 0
4 years ago
Please answer this for me SHOW WORK 60 points and brainliest
Sliva [168]

Answer:

OMG YES THANKS IF U EVER COMMENT ON MY QUESTION I WILL KEEP PUTTING RANDOME STUFF MWAH

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
What is the answer to the question
Vika [28.1K]
All you have to do is divde hope this helps thank ylu
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help please asap
    5·1 answer
  • 5x +9x if x=3 solve please
    11·2 answers
  • Mr brown purchased one yardstick for $5 and r rulers for $1.50 each. which of the following expressions represents Mr Browns tot
    9·1 answer
  • A store sells milk in 8 ounce cartons for $1.12. What is the unit price per ounce of milk
    10·1 answer
  • Ten balls numbered from 1 to 10 are placed in a bag.
    6·1 answer
  • The slope, M, of the line through the distinct points (x, y) and (y2,y1) is given by the formula m =
    14·1 answer
  • Select the correct answer.<br> Which graph represents a function?
    9·1 answer
  • 4(-y+3)=2(5-y)<br> x=?<br><br> Merry Christmas
    6·2 answers
  • - 5/6 x 1/8 as decimal
    7·2 answers
  • 96% of the cost of a TV is rs 10464.what is total cost?​
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!