1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
finlep [7]
3 years ago
14

WILL MARK BRAINLIEST! Given ΔABC : ΔDEF, find x. 10 14 27 12

Mathematics
2 answers:
oksano4ka [1.4K]3 years ago
6 0

Answer:

x=12

Step-by-step explanation:

If the triangles are similar:

x/8=18/12

x/8=1.5

x=12

Nezavi [6.7K]3 years ago
6 0

Answer:

12.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Based on the passage, what is the best inference?
icang [17]

Answer:

John has trouble making decisions.

Step-by-step explanation:

In the passage, it says the "I don't know what to do," John sighed and shrugged as he stared at the free ticket for tomorrow's show that he'd just been given. ,¨ indicates he´s having some trouble.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Whats the product of 15 and c
uranmaximum [27]

Answer: 15c

Step-by-step explanation:

When you come across any question that mentions [the product of a and b] means a × b

  • the product of 6 and 7 is 42, 6 × 7=42
  • the product of x and y is xy, x × y=xy

<u>Solve:</u>

The product of 15 and c

<h2>15 × c=15c</h2>
4 0
3 years ago
Between which two integers does -13/3 lie?
Tcecarenko [31]

Answer:

-4 and -5

Step-by-step explanation:

- 13/3 is equal to -4.3 so this is why i think this but it maybe wrong.

5 0
3 years ago
Ram's salary is 20% more than Shyam's salary.By what percentage is shyam's salary less than that of Ram's​
levacccp [35]
Shyam’s salary is 20% less than Ram’s
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Simplify.
enyata [817]

Answer:

6 times 6 = 12 + 4 times 4 = 16 so 12 + 16 =28

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Other questions:
  • At noon a train leaves Washington, D.C., headed for Charleston, South Carolina, a distance of 500 mi. The train travels at a spe
    5·1 answer
  • Draw a quick picture for 37 . Draw to show how you would subtract 19 from 37 write to explain what you did
    7·2 answers
  • Which store has the better buy? 6 cans for $5 or 8 cans $9
    15·2 answers
  • 4 - 2x = 10 plz solve
    7·1 answer
  • to convert 67,000 inches into miles, which two ratios could you multiply by? algebra a. 12in\1 foot and 1mile\ 5280 feet b. 1 fo
    6·1 answer
  • A flower arrangement was marked down 12.5%. if the flowers originally cost $20, what is the amount of the discount?
    13·2 answers
  • Lisa wanted to study how the area of a rectangle changes with the length if it’s width is fixed. She computed the areas of sever
    6·1 answer
  • The ratio of mango ice cream to strawberry ice cream is 2 : 5 .Total no. of ice cream is 49.what is the no. of strawberry ice cr
    13·1 answer
  • Factor the expression. x2-x-6​
    11·2 answers
  • Choose the equation of the line parallel to the x axis
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!