Answer:
19th day
Step-by-step explanation:
So say Lily was 1 when Lily was planted
First day Lily is 2
Second day Lily is 4
Third day Lily is 8
etc...
See the pattern?
The pattern is 2^x
On the 20th day, Lily was 2^20
So when Lily was half, Lily was 2^20 / 2
2^x = 2^20 / 2
2^x = 2^19
On the 19th day, Lily was half.
5 would be the answer to it
Replace the range for f(x)
So...
0=4-2x
x=2
4=4-2x
x=0
8=4-2x
x=-2
Solve!
These are your domains!
$3.99/24oz= $0.16/oz (smaller size)
$6.99/64oz= $0.10/oz (larger size)
The larger size has the lower unit costs.
Answer:
where is the list at?
Step-by-step explanation: