1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MArishka [77]
2 years ago
10

Help please I would appreciate it

Mathematics
1 answer:
LiRa [457]2 years ago
7 0

Answer:

A

Step-by-step explanation:

see attached .

hope it's helps .

You might be interested in
Just need help with 6 please
alexdok [17]

Answer:

Congruent, SSS

Step-by-step explanation:

The dashes on the sides of the triangles represent that the corresponding lengths of the triangles are equal in length. Since it is given that all corresponding lengths of the triangles are equivalent, the triangles are congruent by the SSS (side, side, side) test.

Hope this helps :)

4 0
3 years ago
Now, suppose one of the roots of the polynomial function is irrational. The roots of the function are 2, <img src="https://tex.z
nikklg [1K]

Irrational roots occurs with its conjugate.

Therefore, -√3 is also root of the function.

The answer is -√3.


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
John's age increased by 11 is 5 less than 5 times his age. How old is he?
pychu [463]
I hope this helps you




x+11=5x-5

4x=16

x=4
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me solve this?
Sergio [31]

Answer:

m<c = 104°

m<d = 80°

Step-by-step explanation:

Recall: Opposite angles of a cyclic quadrilateral are supplementary. Therefore, their sum equals 180°. Thus:

m<c + 76° = 180°

m<c + 76° - 76° = 180° - 76° (subtraction property of equality)

m<c = 104°

m<d + 100° = 180°

m<d +100° - 100° = 180° - 100° (subtraction property of equality)

m<d = 80°

8 0
2 years ago
Find the unit price
Mrac [35]

Answer:

Price per ounce is $0.062

Step-by-step explanation:

Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce

Firstly, we need the total ounce value

1 pound = 16 ounce

so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces

So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces

So 40 ounces = $2.48

price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce

3 0
3 years ago
Other questions:
  • 2. Solve 9 = 1 + 8x – 8. A. x = 2 B. x = 10
    7·2 answers
  • B= [2 8] A= [3 0] <br> 6 3 2 -1<br> What is the BA
    6·2 answers
  • A is between D and P
    14·2 answers
  • Mary just got a new job at Justice. She makes $10 an hour plus 4% commission on her sales. If she worked 6 hours
    13·2 answers
  • What is the quotient when (-12x^9 + 3x^7 + 24x^6) is divided by 6x?
    6·1 answer
  • If you are 99 pounds, and you eat 1 pound nachos, are you 1 percent nachos?
    9·1 answer
  • NEED Help!<br> 111=14g<br> and also 13.65=h + 4.88
    11·1 answer
  • Andre looks at a box of paper clips. He says: “I think the number of paper clips in the box is less than 1,000.” Lin also looks
    8·1 answer
  • The figures are similar. Find x.<br> Brainiest to the correct person!
    10·2 answers
  • When a storm moved into Park City, the temperature dropped 5°F. What integer represents the change in Park City's temperature?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!