1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nostrana [21]
3 years ago
13

Jin is training for the 50 meter dash. Each day that he trains, he runs the dash six times. Last week, he trained for four days.

This week, he trained for five days. In two weeks, how far has Jin run? In killometers
Mathematics
1 answer:
iragen [17]3 years ago
3 0

Answer:

1 1/2 kilometers

Step-by-step explanation:

If he runs 3000 meters every day and then trains for 5 days that means he ran 1 1/2 kilometers

You might be interested in
Please answer 25 points!
Alekssandra [29.7K]

Answer:

-3

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
[ls help me on this
Lady bird [3.3K]
Help you on what?i do not see anything
4 0
4 years ago
The cost of five books is $36.25. What is the unit price?​
zimovet [89]

Step-by-step explanation:

Cost of 5 books = $ 36.25

Cost of 1 book = $36.25 / 5 = $ 7.25

The unit price is $ 7.25

Hope it will help :)

7 0
3 years ago
Find the quotient in SIMPLEST form:
Bas_tet [7]

Answer:Find the quotient in SIMPLEST form: D) 16

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write each ratio as a fraction in simplest form. The explain it’s meaning.
aliina [53]
Is this what you were asking for?

6 0
3 years ago
Other questions:
  • A number divided by -9 is 16. What is the missing number?
    10·2 answers
  • How would you express 325.4 miles on 17.3 gallons as a unit rate
    10·1 answer
  • You are painting your bedroom wall which is 9 feet high and 12 feet long, using paint that covers 50 square feet per gallon. How
    15·2 answers
  • Jake just learned to identify the difference between an oak tree and a maple tree. He was curious about the concentration of the
    5·1 answer
  • Emilia spend about 5/6 of their day sleeping. How many hours did Emilia sleep
    10·1 answer
  • luna mixes 3/4 cup of orange juice with 3/8 cup of cranberry juice.she gives 5/8 cup of juice to mags. how much is left in lunas
    9·2 answers
  • Factor the expression <br> 9x - 36
    8·2 answers
  • #1 Jo estimates that a piece of ribbon measures 8.5 inches. If it actually measures 7.8 inches, what is the percent error of Jo’
    6·2 answers
  • PLEASE HELP ASAP ILL GIVE 11 points
    15·2 answers
  • How do you figure out the arithmetic sequence of 8,9,10,-10
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!