1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dolphi86 [110]
3 years ago
15

I need to know this quick! 10 points is Max sorry

Mathematics
1 answer:
Stolb23 [73]3 years ago
7 0

Answer:

A

Step-by-step explanation:

\frac{5}{6}\cdot \frac{1}{2}=\frac{5}{12}

Multiply top and bottom, on the top we get 5*1 which is 5 and on the bottom we get 6*2 which is 12.

You might be interested in
The answer choices is : 1/4 inch, 2/4 inch, 3/4 inch, 4/4 inch
levacccp [35]

Answer:3/4 inch

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
The prime factorization of 396 is _____ .
Elena L [17]

Answer:

396 : 2 * 2 * 3 * 3 * 11

Step-by-step explanation:

using long division of prime factors, you will end up with the following:

396 : 2 * 2 * 3 * 3 * 11

4 0
3 years ago
What is the slope of the line that passes through the points (-6, 8)and (-9, 7)?
Effectus [21]

Answer:

m= 1/3

Step-by-step explanation:

m = \frac{y2 - y1}{x2 - x1}

   = \frac{7 - 8}{-9 - (-6)} = \frac{-1}{-9 + 6} = \frac{-1}{-3} = \frac{1}{3}

7 0
2 years ago
What is the prime factorization of 162?
MArishka [77]
The prime factorization of 162 would be 3 x 3 x 3 x 3 x 2
Factor tree
162
  ^
81|2
 ^
9 x 9
   ^
3x3 3x3 
A:3 x 3 x 3 x 3 x 2
Hope This Helps!
 
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Julio and his friends go to the movies on 3 different nights . The first night they purchase 4 bags of popcorn and 6 sodas at a
Alexus [3.1K]

Answer

The answer is that is would cost $  to buy 3 bags of popcorn and 4 sodas.

Step-by-step explanation:

To answer this question you will set up a system of equations to represent each scenario.  Solve for one variable and substitute that in to the other equation to find the missing value.  This example will have you solving for p, the price of popcorn or s for the price of soda.

The equation for the first night would look like where p is popcorn and s is soda:

4p + 6s = 32.70

The equation for the second night would look like where p is popcorn and s is soda:

2p + 4s = 19.30

so first you'd solve the first equation and it would look like this:

4p + 6s = 32.70

-4p       -4p         *minus 4p from both sides*

6s = -4p + 32.70

/6       /6              *divided by 6 on both sides*

s = 5.45 − 2/3p

Then put (-2/3p + 5.45) into the second equation for S. Then solve which will look like this:

2p + 4 (−2/3p + 5.45)

2p − 8/3p + 21.8 = 19.3

*To write 2p as a fraction with a common denominator, multiply by

3/3*

2p ⋅ 33 − 8/3p + 21.8 = 19.3

*simplify terms*

2p ⋅ 3 - 8/3p + 21.8 = 19.3

−2/3p + 21.8 = 19.3

          - 21.8   - 21.8

-2/3p = -2.5

/(-2/3)   /(-2/3)

p = 3.5  

The price of popcorn is 3.50 and the soda is  5.45 − 2/3(3.5) *filling in 3.50 for P* which equals 3.11

So 3 bags of popcorn and 4 sodas will cost 22.94.

my answer my not be right but the process is. so try to go through it yourself.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Convert two third feet into inches
    14·1 answer
  • Thproduct of 12 and a number is 7
    10·1 answer
  • Simplify 3(-6+8i)-(2-12i)​
    9·2 answers
  • This one from maths pls help
    9·1 answer
  • diana worked on her science project for 5 1/3 hours. gabe worked on his science project 1 1/4 times as long as diana. paula work
    5·1 answer
  • What is the name for a measurement of how two variables are related?
    7·1 answer
  • Which of the following triangles are impossible to draw? Choose all that apply.
    7·1 answer
  • The prism below is made of cubes which measure 1/3 of a centimeter on one side. What is the volume?
    15·2 answers
  • Solve for x<br> ( I already did 1 and 3 )
    5·1 answer
  • A 7-pound box of raspberries costs $26.88. What is the price per ounce?
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!