1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dennis_Churaev [7]
2 years ago
11

Yvonne bought a car for $10,300. After 3 years, the value of the car was $6,250. The value of this car decreases exponentially o

ver time. In approximately what number of additional months will the value of Yvonne’s car be 50% of the price she originally paid?
Mathematics
1 answer:
Likurg_2 [28]2 years ago
6 0

Answer:

A = $44,778.84

A = P + I where

P (principal) = $10,300.00

I (interest) = $34,478.84 or 12 months

Step-by-step explanation:

Given: Yvonne bought a car for $10,300. After 3 years, the value of the car was $6,250. 50%

To find: In approximately what number of additional months will the value of Yvonne’s car be 50% of the price she originally paid?

Formula: (\frac{interest rate}{number of payments}) × loan principal = interest

Solution:  Divide your interest rate by the number of payments you’ll make in the year (interest rates are expressed annually). So, for example, if you’re making monthly payments, divide by 12. Multiply it by the balance of your loan, which for the first payment, will be your whole principal amount.

(This gives you the amount of interest you pay the first month.)

First, convert R as a percent to r as a decimal

r = R/100

r = 50/100

r = 0.5 rate per year,

Then solve the equation for A

A = P(1 + r/n)nt

A = 10,300.00(1 + 0.5/12)(12)(3)

A = 10,300.00(1 + 0.041666667)(36)

A = $44,778.84

Henceforth:

The total amount accrued, principal plus interest, with compound interest on a principal of $10,300.00 at a rate of 50% per year compounded 12 times per year over 3 years is $44,778.84.

You might be interested in
A baker’s dozen (13) of cookies is on sale for $4.94. How much does each cookie cost?
Natalija [7]

Answer: $0.38

Worded explanation:

4.94 divided by 13 equals 0.38, making your answer $0.38

Unworded explanation:

4.94/13 = 0.38

$0.38

7 0
1 year ago
Read 2 more answers
Which property was used to simply the expression 3c+9+4c=3c+4c+9
34kurt
<span> commutative property</span>
7 0
2 years ago
Determine the area of the composite figure to the nearest whole number
Nimfa-mama [501]

Check the picture below.

so, let's notice, is really just a 2x20 rectangle with a quarter of a semicircle with a radius of 11.

\bf \stackrel{\textit{area of a circle}}{A=\pi r^2}~~ \implies A=\pi 11^2\implies A=121\pi \implies \stackrel{\textit{one quarter of that}}{\boxed{A=\cfrac{121\pi }{4}}} \\\\[-0.35em] ~\dotfill\\\\ \stackrel{\underline{\textit{area of the figure}}}{\stackrel{\textit{rectangle's area}}{(2\cdot 20)}+\stackrel{\textit{circle's quart's area}}{\cfrac{121\pi }{4}}\qquad \approx \qquad 135.03\implies \stackrel{\textit{rounded up}}{135}}

4 0
3 years ago
What is the value of x in the equation 2x – 3 = 9 – 4x?
DENIUS [597]
2*3 = 6 - 3 = 3
4*3 = 12 - 9 - 3
x= 3
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I don’t really understand how to do this… summer brain
avanturin [10]

The corresponding angle to angle 1 is angle 11.

<h3>How to depict the angles?</h3>

It should be noted that corresponding angles are the angles that occupy the same relative position at each intersection.

The alternate exterior angle to 12 is angle 4.

The alternate interior angle to angle 6 will be angle 9.

The vertical angle to angle 4 is angle 2. They are angles that are opposite each other when two lines cross.

Learn more about angles on:

brainly.com/question/25716982

#SPJ1

4 0
2 years ago
Other questions:
  • 50 points
    13·1 answer
  • What is the range of y = –5sin(x)?
    5·2 answers
  • Rename the number 24 tenthousands =
    6·1 answer
  • Which phrase best describes a scatter plot in which variables are correlated with r=-0.19 ?
    6·2 answers
  • Mr Hamar had rupees 4,400 hie purchase 6 kg of rice at Rupess 75 for KG ,2 packets of oil at rupees 125 per packet and he gave r
    14·1 answer
  • Which is the best estimate of the correlation coefficient for the scatter plot?
    6·2 answers
  • Determine the unit rate when the turle speed is expressed in miles per hour
    13·1 answer
  • Please help. thanks.
    14·1 answer
  • What is the anwser for 4n-2n=4
    5·1 answer
  • What is M G to the nearest tenth
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!