Answer:
16-ounce carton
Step-by-step explanation:
you divide by the cost by the amount of ounces per cent and when buying the 4 ounce one is 21 cents per ounce while the 16 ounce one is 16 cents per ounce
"DEF" and "FED" are the two angles among the choices given in the question that has a vertex at E. The correct options among all the options that are given in the question are option "A" and option "B". I hope that this is the answer that you were looking for and it has come to your desired help.
M= - 7/4 I think this is the answer
Answer:
$8.50
Step-by-step explanation:
ok so if you divide 3.40 by 5 you get .68 and you multiply that to get 8.16 then you divide .68 to get the cost of half a pound and you get .34 so you add that to 8.16 and get 8.5.
your answer is $8.50
hope this helps!