1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex787 [66]
2 years ago
10

Hi again if you can help me with this question I would really appreciate it :)

Mathematics
1 answer:
IRISSAK [1]2 years ago
3 0
I think it is
1. false
2. true
3. false
You might be interested in
What is the value of 10*100^7/1000^6
skelet666 [1.2K]

Answer:

1000

Step-by-step explanation:

10 x 100 = 1000. 1000^7 / 1000^6 = 1000^1... 1000 to the 1st power is itself.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Helpppppppppppppppppppp pleaseeeeeeeeeee
Umnica [9.8K]

Answer:

FG = 16

Step-by-step explanation:

if df bisects <edg then  triangles DFE and DFG are similar AAA

since DF is the same in both triangles triangles DFE and DFG are congruent

therefore FE = FG

n+5 = 2n-6

subtract n from each side

n-n+5 = 2n-6-n

5 = n-6

add 6 to each side

5+6 = n

n=11

FG  = 2n-6

      =2*11 -6

    = 22-6

   = 16


6 0
3 years ago
Ill mark you brainlist plz help if you put something random I will report you!
Tresset [83]

Answer:

35

Step-by-step explanation:

180-145=35

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Alejandro bought $3.50 worth of pencils and erasers at the school store. Pencils cost $0.50 apiece, and erasers cost $0.75 apiec
Bezzdna [24]

Answer:

I would say that is is B

Step-by-step explanation:

Just put the answer

Please make be brainliest or like rate my answer please and thanks <3

5 0
3 years ago
Delaney has $28.00 and buys a shirt for 14.00. Delaney used the equation 14x = 28 to model her scenario, where x represents the
maksim [4K]
She is incorrect because 14 multiplied by 2 equals 28, which means she wouldn’t have any money left over.
5 0
2 years ago
Other questions:
  • a grocery store sells 6-pack of bottled water for $3.79 a 9 pack for $4.50 and a 12 pack for $6.89 which package costs the least
    10·1 answer
  • An employee produces 9/2 widgets in 1/6 hours. how many widgets does the employee produce per hour
    13·1 answer
  • The unit of measurement for the slope of the curve is
    5·1 answer
  • A recipe for trail mix calls for 3/4 cup dried fruits, 1/2 cup mixed nuts, and 1/3 cup granola. How many cups of trail mix does
    11·1 answer
  • Given the function f(x)=6 (4x-6)+18, determine t e value of x such that f(x)=6
    9·2 answers
  • 15=5k-13 whats the letter
    9·1 answer
  • What is crop selection​
    6·1 answer
  • As an estimation We are told 5 miles is 8 km convert 27. 5 miles to km​
    12·1 answer
  • PLZ HURRY<br>Solve for z.<br><br>z<br><br>3<br><br>–3≤<br><br>–<br><br>2
    11·2 answers
  • Fuffy spent $7.20 on 4 dozen pencils. How much did each pencil cost
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!