1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nata [24]
2 years ago
10

Alex has a collection of sports cards. There are 10 cards in the collection, and 1/5 of them are hockey cards. Alex decides to d

ouble the amount of hockey cards in the collection. How many hockey cards are in the collection now? What fraction of the cards are hockey cards now?
Mathematics
1 answer:
Alborosie2 years ago
4 0
If 1/5 of the cards are hockey cards, there are 2 hockey cards. if he wants to double that amount, he would multiply it by 2, so 2•2=4. The fraction of hockey cards is now is 2/5.
You might be interested in
2.Pleas can someone answer!
kenny6666 [7]

Answer: A, A, C

Step-by-step explanation:

Educated Guess because none of them are going to be zero so it's either A or C but the point has a negative y so to plug it all in all of them have to be negative ex. -1 + -1 + -1 =-3

the x is -1 so both have to be negative in order to get -3

5 0
3 years ago
How many pennies are in 1 months lion dollars?
My name is Ann [436]
Ten thousand pennies
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
You invest $2,000 in an account that is compounded annually at an interest rate of 5%. You never withdraw money from the account
castortr0y [4]
Formula for amount for compound interest:
Amount, A =  P(1 + r/100)^n
Where r is rate, P is principal, and n is the number of years.
P = 2000, r = 5, n = t years.
A = 2000( 1 + 5/100)^t
A = 200(1+0.05)^t
A = 2000(1.05)^t
A(t) = 2000(1.05)^t 
6 0
3 years ago
Michael pays $30 to enter a state fair, plus $4 for each ride. Which of the following equations represents his total cost?
klio [65]
Awnser is: T(total)=30(admission)+4(price of rides)x(number of rides)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
2. cost to store: $25<br> markup: %<br> selling price: $45
omeli [17]

Answer:

95

Step-by-step explanation:

you take the 25x2 and add the sellong price. Bada bing bada boom you get $95

3 0
2 years ago
Other questions:
  • M=3rt squared -2rv solve for v.
    6·1 answer
  • Mr liston bought lunch for $ 12.80. He gave the waiter a tip of 15 %. How much money did the waiter recieve?
    10·2 answers
  • What is the unit rate for 875.52 kilometers in 38.4 hours<br><br> The answer must be a decimal.
    8·2 answers
  • explain how estimating the quotient helps you place the first digit the quotient of a division problem
    7·2 answers
  • What are the coordinates of point B in the diagram
    14·1 answer
  • Simple percent question!!!!
    14·1 answer
  • Given m||n, find the value of x.<br> 78°
    14·2 answers
  • Someone please help ;-; ​
    10·1 answer
  • katy desea alquilar un barca y gastar por menos $54. El barco cuesta $7 por hora y katy tiene un cupom de descuento de $9 dolare
    5·1 answer
  • If 12x-118=98 what is x
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!