1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rjkz [21]
3 years ago
13

The cost y (in dollars) to spend an evening bowling is proportional to the number of games x that are bowled. It costs $16 to bo

wl 4 games. Write an equation that represents the situation.
Mathematics
1 answer:
svp [43]3 years ago
7 0
X=(-16)-4 is one equation
You might be interested in
Please help. 50 Points.
Ronch [10]

Answer:

0.8745.

Step-by-step explanation:

P(success) = 0.09 and P(failure) = 1 - 0.09 = 0.91.

P( at least 6 failures) = P( less than 2 successes)

= 7C0 (0.09)^0 (0.91)^7 + 7C1 (0.09)(0.91)^6

=  0.5168 + 0.3577

= 0.8745.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Self-driving taxi service charges $5 per pickup and $0.25 per mile. We’ll Get You. There’s cabs charges $1 per pickup and $0.50
hoa [83]

Let y = total cost of the taxi service.

let x = amount of miles

We need to create a system of equations to solve this problem.

Taxi company 1:  y = $0.25x + $5

Taxi company 2: y = $0.50x + $1

Set the equations equal to each other

$0.25x + $5 = $0.50x +$1.

Subtract $0.25x from both sides and subtract $1 from both sides.

$4 = $0.25x

Divide both sides by $0.25.

16 miles = x

The companies will charge the same amount of money at 16 miles

6 0
2 years ago
Assume that n^2 is divisible by 3. Does it follow that n is divisible by 3
svetlana [45]

Answer: idk if there’s any specific choice, but it should be the case.

Step-by-step explanation:

if n^2 is divisible by 3, n must also be divisible by three, since its squaring n by itself. probably a bad explanation. 3^2 is 9, 9^2 is 81, 12^144. all of them are divisible by three. Basically think of it as: 9^2 is (3x3)^2. 12 is (3x4)^2. So if n^2 is divisible by 3, n should also be divisible by 3. Sorry for the bad explanation. also I hope it’s right, sorry if it’s wrong.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The Ride-It Store rents bicycles. The cost is $8.50 for 1 hour, $13.65 for 2 hours, &18.80 for 3 hours, and &23.95 for 4
aniked [119]
So for each hour the price increases $5.15
so 4 hours = 23.95
5 hours = 23.95 + 5.15 = 29.10
6 hours = 29.10 + 5.15 = 34.25
8 0
2 years ago
Martha estimated there were 90 marbles in a jar for a contest. The actual number of marbles in the jar was 112. What was the per
lbvjy [14]
22% I hope it helps you I'm not positive I'm not the best but she was 22 numbers away from getting it right so
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Geometry an Isosceles triangle has at least two congruent sides the permitter of a certain isosceles triangle is at most 12 inch
    10·1 answer
  • Can someone help solve 1 + 2x = 7?​
    9·2 answers
  • Helen earns $12 each weekend by babysitting her brother.After the third weekend,Helen buys a new cd for $12.48.How much money do
    15·2 answers
  • What is the volume of a cube with an edge length of 3.2 meters?
    11·2 answers
  • Can someone please help me?????
    11·2 answers
  • What position did Theodore Roosevelt hold before he became president?
    8·1 answer
  • Write out the rule and fill in the empty boxes. Complete the function table.
    13·1 answer
  • In the xy-plane, the line with equation
    5·1 answer
  • Solve the equation <br><br> 2.9=7.1 + y
    9·2 answers
  • Find the Slope of the Graph
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!