1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aleksklad [387]
3 years ago
7

Write the phrase as a variable expression. Use x to represent "a number."

Mathematics
2 answers:
Naddika [18.5K]3 years ago
7 0

Answer:

a/9 - 4

Step-by-step explanation:

navik [9.2K]3 years ago
5 0

Answer:

a/9 - 4

Step-by-step explanation:

You might be interested in
¿conjunto de fuerzas aplicado sobre un objeto de manera que la linea de accion de todas las fuerzas convergan en un mismo punto?
Naddika [18.5K]

Answer:

Fuerzas Convergentes

Fuerza Resultante

8 0
3 years ago
Is this true or false need answer asap
VLD [36.1K]
Answer: True

Step-by-Step Explanation:

=> 2x + 3y = -7 (Eq. 1)
=> -x = 2y (Eq. 2)
=> x = 1, y = -3

Substitute values of ‘x’ and ‘y’ in Eq. 1 :-

=> 2x + 3y = -7
= 2(1) + 3(-3) = -7
= 2 + -9 = -7
=> -7 = -7
=> LHS = RHS

Therefore, it is a Solution.
3 0
2 years ago
COPY THE TABLE BELOW IN YOUR NOTEBOOK. THEN ROUND EACH ITEM TO THE NEAREST HUNDREDTHS AND THOUSANDS​
kobusy [5.1K]
What’s the items number. ? When rounding everything in front of the decimal find the place value it wants you to round then if it’s 5 or below round the the lowest whole number. If it’s behind a decimal you would do the same thing. It’s the number is higher than 5 round it up.
8 0
3 years ago
I need to find the area of the figure
Ronch [10]
The area of the figure is 161
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Garden hose emits 9 quarts of water in 6 seconds how long will it take the hose to emit 12 quarts?
Vlada [557]

Answer:

64

Step-by-step explanation:

ummmmmmmmmmmmmmm

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve this equation- x+3=x+3
    10·2 answers
  • Kylie opened a bank account. She deposited $76.50 into her account every month for 10 months. She used $30.50 every month to pay
    14·2 answers
  • Pls answer question 6 and 7
    11·1 answer
  • Emily bought 4 identical pairs of socks for £3.60 Work out the cost of 9 pairs of these socks
    11·2 answers
  • The cost of 7 scarves is $50.75. What is the unit price? The unit price is $ per scarf.
    5·1 answer
  • What is Mary's location if she travels 3 units left and 4 units up from (5, 0)?
    8·1 answer
  • Evaluate 3z3z3, z when z=9z=9z, equals, 9.
    8·1 answer
  • Please help this is it
    6·1 answer
  • What is X + 1.8 =14.7
    13·2 answers
  • Evaluate.<br> 3/4-1/6/2/5
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!