1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yuliya22 [10]
3 years ago
12

What value of d makes the equation 5d-3=2d+6 true?I NEED HELP WITH THIS ASAP

Mathematics
2 answers:
Annette [7]3 years ago
5 0

Answer:

the answer for this question is 3

Marysya12 [62]3 years ago
4 0
D=3

5d-3=2d+6

Subtract 2d from both sides.

3D -3 = 6

Add three on both sides to isolate 3d

3D = 9

Divide by 3 on both sides

Therefore, D = 3
You might be interested in
They were 64 dogs and cats at the pet store. If 25% were cats, how many cats were at the pet store?
noname [10]

Answer:

16 are cats

Step-by-step explanation:

64 x 25%

64 x .25

16

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Select the correct answer.
mylen [45]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
the circumference of a circle is a(pi) units, and the area of the circle is b(pi) square units. If a=b, what is the radius of th
xxTIMURxx [149]

Answer:

the redius is 0 unit or 1/2^(1/2) unit.

8 0
3 years ago
−6∣x−2∣−9=4∣x−2∣+5<br> what are the solutions of the following equations?
Nonamiya [84]

Answer:

hlo

hlo

hlo

hlo

hlo

hlo

hlo

5 0
3 years ago
What is the inverse of function F f(x) 3-x/7
algol [13]

Answer: f^-1(x)=-7x+3 maybe ? i think

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • PLEASE SOMEONE HELP ME ON THIS<br><br><br> thx Brainliest is available if 2 ppl answer correctly
    12·1 answer
  • Suriland cannot both export wheat and keep bread plentiful and affordable in Suriland. Accordingly, Suriland's wheat farmers are
    5·1 answer
  • 4-[(x+3)/ ((x^2 +5x +6)/(x-2))]
    6·1 answer
  • Please help me......
    7·1 answer
  • Ms. Johnson uses a statistics program to analyze all the data collected by her students during a lab experiment about accelerati
    5·1 answer
  • Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.$4.99 for 14 lbThe unit rate is $ /lb.
    14·1 answer
  • 81) The figure below is a trapezoid.
    14·2 answers
  • Ken paid $12 for two magazines. The cost of each magazine was multiple of $3. What are the possible prices of the magazines?
    5·2 answers
  • Which operation will "undo" multiplication? division multiplication subtraction addition
    11·2 answers
  • This is an example of a random sample: Surveying people in the library about whether they like to read books.
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!