1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alenkasestr [34]
3 years ago
8

What is the formula for triangle​

Mathematics
2 answers:
balu736 [363]3 years ago
8 0

Answer:

BH/2

Step-by-step explanation:

For the area of the triangle, (BH)/2. B=base and H=height

erma4kov [3.2K]3 years ago
5 0
Base times hight divided by two for the area
You might be interested in
Help asap please!<br><br> 2/5+????=7/10<br><br> Find the missing fraction
docker41 [41]

Answer:

3/10

Step-by-step explanation:

2/5 + x = 7/10

x = 7/10 - 2/5

x = 7/10 - 4/10

x = 3/10

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
I WILL GIVE BRAILIEST
cricket20 [7]

Answer:

<u><em>-71</em></u>

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sin 3pi divided by 4
KATRIN_1 [288]
Sin 3pi/4 is angle 135 degrees or 45 degrees below 180 degrees. Hence it's opposite side is 1 and adjacent is 1, implying the hypothenus is sqrt(2). Hence

Sin 3pi/4 = 1/sqrt(2). Now multiply by sqrt(2)/sqrt(2) to get:

[1/sqrt(2).] * [sqrt(2)/sqrt(2)] = sqrt2)/2
6 0
3 years ago
You want to walk from home to a clothing store that is 3/4 miles away. You stop for a rest after 1/2 miles. How much farther do
dmitriy555 [2]

Answer:

1/4 miles.

Step-by-step explanation:

If I want to walk from my house to a clothing store 3/4 of a mile away, this implies that the location is 0.75 miles from my home.

Now, if after walking 1/2 mile I decide to stop, I will have traveled 0.5 miles in total. In this way, when I get back on my way, I will have to travel 0.25 miles to reach my destination (0.75 - 0.50).

Therefore, since 1 divided by 4 equals 0.25, I have to walk 1/4 mile to reach my destination.

5 0
3 years ago
Find each rate and unit rate. A. 420 miles in 7 hours. B 360 customers in 30 days. C 40 meters in 16 sec. part d $7.96 for 5 pou
shtirl [24]

a. 60 miles/1 hour because 420/7

b. 12 customers/1 day because 360/30

c. 2.5 meters/1 sec because 40/16

d. $1.59/1 lb because  7.96/5


3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help me, someone!
    13·1 answer
  • (Please help me!! ;) 20 points!!!)The hose filled the 100-gallon tank in 8 hours. Which shows the flow rate of the hose
    12·2 answers
  • Use the distance formula, show that the points (4,0), (2,1), and (-1,-5) form the vertices of a right triangle
    6·1 answer
  • A bottling company uses a filling machine to fill plastic bottles with a popular cola. The bottles are supposed to contain 300 m
    5·1 answer
  • PLEASE HELP ME I NEED TO PASS THIS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    5·2 answers
  • Juan and Rob Are selling cookie dough for a school fundraiser Juan Has t Cookie dough Orders Rob has 40 cookie dough orders they
    6·1 answer
  • What is 121,580 rounded to the nearest thousand
    7·1 answer
  • Please help! thank you ​
    13·1 answer
  • Joe's Hot Dog Stand is only open for lunch. Of today's sales, 26% came from selling plain hot dogs. Since the hot dog stand made
    15·1 answer
  • Which of the following are geometric sequences check all that apply
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!