1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
juin [17]
3 years ago
9

4.Which is the best buy in the following cases.a) 4 pens for 56 or 6 pens for rs 90​

Mathematics
2 answers:
larisa [96]3 years ago
7 0

<u>✨</u><u>Answer:</u><u>✨</u>

4 pens for $56

<u>✨Step-by-step explanation:✨</u>

$56 ÷ 4 pens = $14 dollars per pen

$90 ÷ 6 pens = $15 dollars per pen

4 pens for $56 is the better buy because each pen will cost $14.

Hopefully this helps! Sorry if wrong. You are loved, and you are beautiful/handsome!

-Bee

alukav5142 [94]3 years ago
4 0

Answer:4 pens for 56

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Someone please help i will rate! :(
Angelina_Jolie [31]
What you will want to do is replace x with the amount of customers so it would be 42 squared divided by 3025-55x42 which should hopefully give you your answer which is 2.339 but you may have to round it as you can’t have 1/3 of a person etc hope this helps, let me know if I’m wrong
7 0
2 years ago
How long would it take for a car to travel 200 km if it has an average speed of 55 km/hr?
Vesna [10]

Answer:

7,5 hours

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
A circular pond 20 meters in diameter is surrounded by a gravel path 5 meters wide the path is to be replaced by a brick walk co
Fiesta28 [93]
The brick walk will cost 3000.
8 0
3 years ago
Which two numbers multiply to -2475 and add to 10
Jlenok [28]
55 x -45 multiply to -2475 and add to 10.  Good with your assignment!
6 0
3 years ago
What is 8.4 x 5.2 i need help
almond37 [142]
The answer would be 43.68
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • this past Sunday, the giants scored 9 less than twice the cowboys. the packers scored 14 points more than the giants. if the tea
    12·1 answer
  • How to do a word phrase 2(5-n)
    10·1 answer
  • -2(4x-13)- -7=176 plzz hlp it was 10 points I'll make it 20
    11·1 answer
  • What is the product of (2x2 + 5x - 3) and (3x +7)?
    8·1 answer
  • Imagine that you're on a game show, and you're given the choice of a mystery prize behind one of three doors: Behind one door is
    7·1 answer
  • A grid of 100 squares shows 7 shaded squares what decimal number is represented
    10·1 answer
  • James has decided to start saving for a cruise over the summer. His money is
    6·1 answer
  • If I get 2 answers will vote one brainliest! please help!
    5·2 answers
  • Need help with some math
    10·1 answer
  • shi x, miao w, and tchetgen tchetgen ej. (2020). multiply robust causal inference with double negative control adjustment for ca
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!