4.Which is the best buy in the following cases.a) 4 pens for 56 or 6 pens for rs 90
2 answers:
<u>✨</u><u>Answer: </u><u>✨</u>
4 pens for $56
<u>✨Step-by-step explanation:✨ </u>
$56 ÷ 4 pens = $14 dollars per pen
$90 ÷ 6 pens = $15 dollars per pen
4 pens for $56 is the better buy because each pen will cost $14.
Hopefully this helps! Sorry if wrong. You are loved, and you are beautiful/handsome!
-Bee
Answer:4 pens for 56
Step-by-step explanation:
You might be interested in
<span>x = child ticket price y = adult ticket price 5x+3y=52 the cost accounting for the first group. 3x+2y=38 the cost accounting for the second group. Child price: 5$ Adult price: 9$</span>
Go to mathpapa.com for your answer
Hello, Answer C if x≠0 (x^5-x^4+x²)/(-x²)=-x²(x^3-x²+1)/x²=-(x^3-x²+1)=-x^3+x²-1
X has infinity solutions.
Answer:1/2
Step-by-step explanation: