Answer:
5.5g + 1
Step-by-step explanation:
i dont have time to explain
Answer:
$28.35
Step-by-step explanation:
The headphones are $80.99 and are 35% off. To find the amount he will save, change the 35% to a decimal by moving it two times to the left, which is 0.35. Multiply 80.99 and 0.35 to get 28.3465. Round to get $28.35.
If you would like to know what is the unit price for the hair shampoo, you can calculate this using the following steps:
500 ml ... $2.10
100 ml ...$x = ?
500 * x = 2.10 * 100 /500
x = 2.10 * 100 / 500
x = $0.42
The unit price for the hair shampoo is $0.42.
You really can’t simply it but if u use disruptive property it would be -x - -8
Hello from MrBillDoesMath!
Answer: 2 ^ -4 ( = 1/16)
Discussion:
- 4 log {8} 2 {8} is used instead of subscript notation
Basic property of logarithms is that exponents become multipliers and vice versa:
-4 log {8} 2 = log {8} (2^ -4)
Thank you,
MrB