125/27 , or 4 & 25/27 , or 4.62963
Answer:
$12.50
Step-by-step explanation:
First, find the cost of a gallon of milk in Hawaii by multiplying 2.50 by 3:
2.5(3)
= 7.5
Then, subtract this from 20:
20 - 7.5
= 12.5
So, Fernando should receive $12.50 in change
a^2 +b^2 = (2.5sqrt(2))^2
2a^2 = 6.25 *2
a^2 = 6.25
a = sqrt(6.25)
a = 2.5
length of each side = 2.5 units
Answer:
Step-by-step explanation:
First add then multiply x
7/12 because 1/4 = 6/24 and 1/6 = 4/24 and if u add them you get 10/24 which leaves 14/24 which simplifies to 7/12