Given:
3-pound tub of butter costs $3.85
3.85/3 = 1.2833 per pound.
3n = 3.85
3(1.2833) = 3.85
3.8499 = 3.85
3.85 = 3.85
Answer:
1. 180° ∑triangle angles=180°
2. 2x
3. 52°
Answer:
A 6 lb bag of another brand
Step-by-step explanation:
Answer:
2
Step-by-step explanation:
(10+10-4)÷8 is your expression.
10+10=20
20-4=16
16/8=2