1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Agata [3.3K]
2 years ago
13

An adult leatherback turtle weighs 750 kilograms.

Mathematics
2 answers:
damaskus [11]2 years ago
4 0

answer

B is the answear

Step-by-step explanation:

omeli [17]2 years ago
3 0

Answer:

the answer is C)

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Explain the unit measurement for volume
Hunter-Best [27]
The base unit of volume is the cubic meter, there are 1000 liters per cubic meter
6 0
3 years ago
Your subtotal at the store was $72.29. You have a 40% off coupon. If the sales tax rate is 9.5%, what is the total price for you
ale4655 [162]

$47.50

Step-by-step explanation:

Before tax proce is $72.29

sales tax is 9.5%= $6.87

$72.29+$6.87=$79.16

40% off of $79.16=$47.50

8 0
3 years ago
What is the next term in the sequence below?<br> -324,108,-36,12
STALIN [3.7K]

Answer:

-4

Step-by-step explanation:

bc it is

.......................

4 0
3 years ago
Michael reads 12 pages of a book in 18 minutes. If he reads at the same rate, how many pages will he read in 37 minutes?
Irina-Kira [14]

Answer:

Around 25 pages / 1.5 minute(s)

Step-by-step explanation:

18 / 12 = 1.5 minutes per paper.

So, 18 + 18 = 36 + 1 = 37 minutes

12 + 12 = 24 + 1 = 25

37 / 25 = 1.5

8 0
3 years ago
PlEase explain where the decimal and zero comes in for 4840/90?
Anika [276]

Answer:

Read my explanation

Step-by-step explanation:

Since they both end with a 0, you can just cancel it out. So you'd have 484/9.

The answer to that is 53.7777777777...

So the decimal would come before the 3 and after the 7.

I hope this helped and have a good rest of your day!

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the approximate side length of a game board with an area of 160 in.
    6·1 answer
  • Whats 0.8918 as a fraction
    6·1 answer
  • There are 16 cups in 1 gallon of milk. If the costs of 1 gallon is $4.32, what is the cost of each cup?
    13·2 answers
  • the three median of a triangle intersect as a point. which measurements could represent the segments of one of the medians? 2 an
    10·1 answer
  • Help!!!!!(ToT) thnaks
    7·1 answer
  • Somebody please help and explain it.
    7·1 answer
  • Please help quizz in a hurry before it submit !!!
    12·2 answers
  • A construction crew has just finished building a road. The crew worked for 4 4/9 days. If they built 2 1/5 kilometers of road ea
    10·1 answer
  • Please help I need help by the end of today
    6·1 answer
  • What is the slope of the following line?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!