1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OLga [1]
3 years ago
15

3 bags of chips cost 5.55. How much does 2 bags of chips cost?​

Mathematics
2 answers:
marusya05 [52]3 years ago
6 0

Answer:

$3.70

Step-by-step explanation:

first you have to find what 1 bag of chips cost so

5.55÷3

=1.85

then, you multiply by 2 because you need to find out what 2 bags of chips cost

1.85×2

=3.70

2 bags of chips costs $3.70

nasty-shy [4]3 years ago
3 0

Answer:

3.7

Step-by-step explanation:

5.55/3=$1.85 per bag

1.85×2=3.7

You might be interested in
What is the unit form of 7 hundreds x 10
shusha [124]

Answer:

7 tenths -> 7/10, that's it

5 0
3 years ago
Luiza's savings account had
Rudik [331]

Answer: g is a geometric sequence.

Step-by-step explanation:

Each year since then, her account accumulated interest amounting to

15% of the balance in the previous year.

15% = 15/100 = 0.15

Since the balance is increasing each year, then the constant factor by which it is increasing is 1 + 0.15 = 1.15.

This factor of 1.15 is a common ratio. This means that the sequence is a geometric sequence since it is increasing by a common ratio.

6 0
3 years ago
Help plz idk okhehehehehe​
TiliK225 [7]
That is the answer for the first one

6 0
2 years ago
Find the sum of the given polynomials. ax + by + c, 2ax - 3by + c, and by - c
Sedbober [7]
The answer is 3ax -by + c hope this helps

4 0
3 years ago
Nate is 10/9/12 years old. How old will he be in 2/1/12 more years
EastWind [94]

The answer is B. 10 9/12 + 2 1/12= 12 10/12. 12÷2=6 10÷2=5 making the answer 12 5/6
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve for xxx. Write the smaller solution first, and the larger solution second.
    7·2 answers
  • Find g(x), where g(x) is the reflection across the x-axis of f(x) = x?.
    12·1 answer
  • Michael will rent a car for the weekend . He can choose one of two plans. The first plan has no initial fee but costs $0.80 per
    8·1 answer
  • A study looked at n=238 adolescents, all free of severe illness.23 Subjects wore a wrist actigraph, which allowed the researcher
    5·1 answer
  • Which statement is true about the product square root of 2(3square root of 2 + square root of 18)? 2
    15·1 answer
  • An inconsistent linear system has _ solutions
    7·2 answers
  • Two chess players, A and B, are going to play 7 games. Each game has three possibleoutcomes: a win for A (which is a loss for B)
    9·1 answer
  • Please help ASAP thank you
    6·1 answer
  • 2 inches
    12·2 answers
  • four pencils and six pens cost a total of $8.90. Three pencils and five pens cost a total of $7.20. Find the cost of one pencil.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!