1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OLga [1]
3 years ago
15

3 bags of chips cost 5.55. How much does 2 bags of chips cost?​

Mathematics
2 answers:
marusya05 [52]3 years ago
6 0

Answer:

$3.70

Step-by-step explanation:

first you have to find what 1 bag of chips cost so

5.55÷3

=1.85

then, you multiply by 2 because you need to find out what 2 bags of chips cost

1.85×2

=3.70

2 bags of chips costs $3.70

nasty-shy [4]3 years ago
3 0

Answer:

3.7

Step-by-step explanation:

5.55/3=$1.85 per bag

1.85×2=3.7

You might be interested in
Consider the following expression<br> 4b+2+7a<br> Select all of the true statements below.
Ulleksa [173]

Answer:

a , c and d

Step-by-step explanation:

a , c and d are correct

8 0
2 years ago
Benthenny completed 20% of a 50 page reading assighment. how many pages did she read?
kirill [66]
20%=20/100

(20/100)*50= 10 pages
6 0
4 years ago
Jackson bought 3 pounds of candies for $9.75. c What was the price of these candies in cents per ounce?
Vladimir79 [104]
Jackson bought 3*16 = 48 ounces for 975 cents. The unit price in cents per ounce is ...
   975 cents/(48 oz) = 20.3125 cents/oz
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A student deposits the same amount of money into her bank account each week. At the end of the second week she has $30 in her ac
Nonamiya [84]
The student will have $135 in her bank account at the end of the ninth week. You can fine this out by finding out the amount she deposits a week and to do this you would take the $30 and divide it by 2 because she had $30 at the end of the second week. 
30/2=15
So you see that the student deposits $15 each week, so to find out how much money she will have in 9 weeks you will multiply her $15 by 9.
15x9=135
So the student will have $135 at the end of the ninth week. 
6 0
3 years ago
Y = -x + 2 3x + 3y - 6​
olganol [36]

Graph.
y
=
x
+
2
y
=
x
+
2
3
x
+
3
y
−
6
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Jack bought 5 pounds of Halloween candy. He gave out 3 pounds of the candy to trick or treaters and ate 10 ouncess of the candy.
    13·2 answers
  • I need help with math can someone please help me
    11·1 answer
  • Amber and Will are in line together to buy tickets.Amber moves back by by 3 places three times to talk to friends .She then is i
    14·2 answers
  • There are 325 children at a zoo. If 64% of the children are boys and the rest are girls, how many children at the zoo are girls?
    11·1 answer
  • I need to find what m
    7·1 answer
  • Someone please answer!
    8·1 answer
  • Find the sum. 15 + (−15)
    11·2 answers
  • How much bigger is 1 1/4 inch than 5/8 inch
    11·1 answer
  • F
    5·1 answer
  • Find the Arc Length AND Sector Area from the circle. Use 3.14 for pi. Do not round your answer.
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!