1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OLga [1]
3 years ago
15

3 bags of chips cost 5.55. How much does 2 bags of chips cost?​

Mathematics
2 answers:
marusya05 [52]3 years ago
6 0

Answer:

$3.70

Step-by-step explanation:

first you have to find what 1 bag of chips cost so

5.55÷3

=1.85

then, you multiply by 2 because you need to find out what 2 bags of chips cost

1.85×2

=3.70

2 bags of chips costs $3.70

nasty-shy [4]3 years ago
3 0

Answer:

3.7

Step-by-step explanation:

5.55/3=$1.85 per bag

1.85×2=3.7

You might be interested in
What is the volume of a sphere with a radius of 5.9 in, rounded to the nearest tenth of
Olegator [25]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

If u round it to the nearest 1

6 0
2 years ago
Percent decrease from 20 to 11
nevsk [136]

Answer:

45 percent

Step-by-step explanation:

20-11=9

9 divided by 20= 0.45

0.45 x 100= 45%

4 0
3 years ago
Solve for X<br> (5x-2)^2=17<br> please help me everyone.
beks73 [17]

Answer:

\frac{2}{5}±\frac{\sqrt{17}}{5}

Step-by-step explanation:

(5x-2)^2=17 \\ 5x-2=±\sqrt{17} \\ 5x = 2 ± \sqrt{17}   \\ x=\frac{2}{5}± \frac{\sqrt{17}}{5}

Don't mind the ±

5 0
2 years ago
Evaluate the expression 100 - 9(d + 6) for d = 2. *
alexdok [17]
100-9(2+6)=100-9(8)=100-72=
so the answer is 28
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the proportion 40/z+1 = 15/6
vovangra [49]

Answer:

<h2>z = 15</h2>

Step-by-step explanation:

\frac{40}{z + 1}  =  \frac{15}{6}  \\

<u>Cross multiply </u>

That's

15(z + 1) = 40(6) \\ 15z + 15 = 240

<u>Send 15 to the right side of the equation</u>

15z = 240 - 15 \\ 15z = 225

Divide both sides by 15

\frac{15z}{15}  =  \frac{225}{15}  \\

We have the final answer as

<h3>z = 15</h3>

Hope this helps you

7 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the approximate value of the hypotenuse?
    8·2 answers
  • Please help. Question is in the picture
    14·1 answer
  • Thr profits in December were 5 times the profits in June. If Decembers profit were $3455 how much were thw profits in June?
    7·2 answers
  • A restaurant cook earns $8 per hour for the first 40 hours worked and $12 per hour for over time (hours worked in addition to th
    9·1 answer
  • PLZ HELP! Need this FAST! Plz SHOW YOUR WORK! Thx so much!
    12·2 answers
  • A sample of 300 FM residents was taken and 135 said their favorite season was summer. Calculate a 99% confidence interval for th
    8·2 answers
  • The heat index I is a measure of how hot it feels when the relative humidity is H (as a percentage) and the actual air temperatu
    15·1 answer
  • What is v in this formula v=3u 5t if u=5.1 and t=27.3 v?
    15·1 answer
  • How is the following written with only one exponent?<br>a^3 . a^5​
    6·1 answer
  • Three bags of chips and sodas cost $12.50. Four bags of chips and two sodas cost $10.00. What is the cost of each item? ASAP pls
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!