Say the percentage increase is 25%. If you have the whole number of 30 then you would multiply 30 by .25. You should therefore get 7.5 once both are multiplied. That means you should add 7.5 to 30, and your final answer will be 37.5.
Hello there!
Answer:
$24
Step-by-step explanation:
In order to find the answer to your problem, we're going to need to find out how much ONE liter of paint costs.
Lets gather the information of what we know:
2 1/2 liters of paint
↑ Cost $60.
With the information we know, we can solve to find the answer.
In order to get the answer, we would need to divide 60 by 2 1/2 (or 2.5). We would need to do this because when we divide it, it would allow us to get the cost for 1 liter.
Lets solve:

When you divide, you should get the answer of 24.
This means that one liter of paint cost $24.
$24 should be your FINAL answer.
A watermarked picture by Shutterstock, known as a stock photo with the photo displaying "LOL" and comic like explosion.
I have no idea what you are asking about so I will take your question literally.
Answer: c
Step-by-step explanation:
men- 24
women- 28
for every 6 men there are 7 women on the plane bc 28/24= 1.16
1.16 x 6=7 women
7/4 miles in 11 minutes
x miles in 1 minute
Cross multiply we will get:
7/4 = 11x
7/4 x 1/11 = x
7/44 = x
So 7/44 miles per minute is the answer