1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leno4ka [110]
2 years ago
6

CAN SOMEONE HELP ME OUT WITH THIS PLEASE AND THINK YOU

Mathematics
2 answers:
Alexus [3.1K]2 years ago
7 0
The answer is 10 7/10
m_a_m_a [10]2 years ago
6 0

Answer:

10\frac{7}{18}

Step-by-step explanation:

First revert it to improper fraction.

\frac{13}{2} +\frac{35}{9} \\\\

Now put them to a common denominator.

\frac{187}{18}

=> 10\frac{7}{18}

You might be interested in
Translate the phrase into an algebraic expression. <br> The product of x and 4.
Hoochie [10]

Answer:   x4

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Factor this polynomial expression.
tankabanditka [31]

Answer:

D:  3(x + 5)(x + 5)

Step-by-step explanation:

Try multiplying the last answer choice (D); the result is 3(x^2 + 10x + 25), or

3(x + 5)(x + 5).

5 0
3 years ago
Pleaseeee helppp i’m running out of time
PilotLPTM [1.2K]

Answer:

Square Root of 162 ~ 12.727

Step-by-step explanation:

Simply do the Pythagorean Theorem!

a^2 + b^2 = c^2

This case we're solving for the long side which is the hypothenuse.

9^2+9^2= c^

81+81=c^

162=c^

Square root of 162

Which is 12.727

3 0
2 years ago
If RS =14 and ST=9 ​, find RT. Use the number line below<br><br> RT=
Bingel [31]

Answer:

23

Step-by-step explanation:

RS = 14

ST = 9

That means S is in the middle of R and T because it has two line segments associated with it

RT = RS + ST

RT = 14 + 9

RT = 23

If my answer is incorrect, pls correct me!

If you like my answer and explanation, mark me as brainliest!

-Chetan K

8 0
2 years ago
Each snack at the concession stand is priced at $4.00. All of the snacks cost a total of $86.56. How many snacks will need to be
Nezavi [6.7K]

Answer:

25

Step-by-step explanation:

25*4=100 there for you need 25 snacks sold.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • The hose filled a 100 gallon tank in 8 hours,what is the flow rate of the hose
    14·2 answers
  • Help me with the answers
    12·1 answer
  • PLEASE HELP I KNOW ITS JIM IS CORRECT BUT I NEED AN EXUSE FOR THE WRONG ANSWER “I CHOSE LOU BECAUSE” PLEASE HURRY MY TEACHER ALR
    13·1 answer
  • 17 x 8 = (10+7) x 8 17 x8 =(10x8)+ ()
    15·2 answers
  • Is anyone here bored cuz same
    7·2 answers
  • tom and sonia both mowed lawns ladt week. Tom mowed five lawns and charged $10.75 per lawn. Sonia mowed four lawns but charged $
    8·2 answers
  • Find the solution to the system of equations <br> 3x+3y+3z=27 <br> x+3y+3z=17 <br> x-2y-5z=0
    14·1 answer
  • lousia used a gift card to pay for 3 meals at a vegan restaurant. Each meal cost $7. By how much has the value of the gift card
    9·1 answer
  • Can someone please help me with this and if able to explain how I work it out please
    8·1 answer
  • Solve the inequality. 53(2x + 2) – 10 ≥ 2x + 2(23x + 2) please help
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!