1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Fantom [35]
3 years ago
13

Please Help! I will give brainliest as long as it contains no links!

Mathematics
1 answer:
Sphinxa [80]3 years ago
8 0

Answer:

5x+8=118

5x=110

x=22

hope this helps

have  a good day :)

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Determine if 9x^2-42x+49 can be the area of a square. If so, what would the value of X be if the square is 64 meters? A=s^2
Anton [14]
I don't know if it could be the area of a square but x has to be 8.34. (ROUNDED)
8 0
3 years ago
How do u write 5.6 as a fraction in simplest form
krok68 [10]
The first answer to your question is 5 6/10 because you pronounce the decimal as six tenths. There is a simpler form of 5 6/10, it is 5 3/5. This is because you divide six by 2 and get 3 and divide 10 by two and get 5. 
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A combination lock has numbers 0-49 on it. How many different 3-digit lock
Harman [31]

Answer:

19,600

Step-by-step explanation:

0-49=50 numbers

n=50

r=3

C(n,r)=n!/(r!(n-r)!)

=50!/(47!)(3!)

C(n,r)=C(50,3)

=50!/(3!(50−3)!)

= 19600

3 0
2 years ago
3x + 7 - x + 2 A.2x + 9 B.2x + 5 C.4x + 9 D.4x - 5
xz_007 [3.2K]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

3x + 7 - x + 2 combine like terms

3x - x + 7 + 2

2x + 9

Option A

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Review the diagram of a locket in the shape of an ellipse.
Helen [10]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

If you graph y^2/361 + x^2/169=1 you will get the same graph depicted in the equation.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Determine the corresponding ordered pair of the point on the unit circle for 945° ​
    13·1 answer
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 6 ounces of raisins for $2.98 Choice B: 13 ounces of raisins for $7.18
    11·2 answers
  • Can y’all answer this
    5·1 answer
  • out of 45 times at bat, Raul got 19 hits. Find Rauls batting average as a decimal rounded to the nearest thousandth.
    7·1 answer
  • HELP SO I DON’T FAIL! WILL RECEIVE BRAINLIEST! Use a calculator to find the r-value of these data. Round the value to three deci
    13·2 answers
  • Which equations are Parallel to y=2x+1
    12·1 answer
  • HELP ME <br> I WILL GIVE YOU BRAINLIEST
    8·1 answer
  • B. Directions: Write the correct unit abbreviation of the following:
    14·1 answer
  • What is 80%of 1,60<br>will mark brainliest​
    8·1 answer
  • Please help me asap​
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!