1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ksivusya [100]
3 years ago
9

Find an equation of the tangent to the curve at the point corresponding to the given value of the parameter. x=tcost, y=tsint, t

=π
Mathematics
1 answer:
Umnica [9.8K]3 years ago
4 0

Step-by-step explanation:

the answer is in the image above

You might be interested in
wilma buys a new game that is priced $43.89. she gets successive discounts of 15% followed by 5% off on the game. the purchase p
castortr0y [4]
If you would like to know the purchase price of Wilma's game, you can calculate this using the following steps:

15% of $43.89 = 15% * 43.89 = 15/100 * 43.89 = $6.5835 = $6.58

$43.89 - $6.58 = $37.31

5% of $37.31 = 5% * 37.31 = 5/100 * 37.31 = $1.8655 = $1.87

$37.31 - $1.87 = $35.44

The correct result would be <span>$35.44.</span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
I don’t understand!!!!!!
HACTEHA [7]
The solution is greater than one but less than or equal to 8.
7 0
3 years ago
Find C.
nasty-shy [4]

Answer:

C=69.1^{\circ}

Step-by-step explanation:

The Law of Cosines is given as:

c^2=a^2+b^2-2ab\cos C.

Plugging in given values, we get:

16^2=8^2+17^2-2\cdot 8\cdot 17\cdot \cos C,\\\cos C=\frac{-97}{-272},\\C=\arccos(\frac{97}{272}),\\C=\fbox{$69.1^{\circ}$}.

3 0
2 years ago
gavin bought 2 1/2 cubic yards of topsoil for $75 what is the unit rate in cost per cubic yard for the topsoil
Kruka [31]

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

Divide the cost ($75) by the yards (2 1/2) to get $30 per yard.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is 18 9/11 - 8 3/8 ??
harina [27]
The answer to this is 10 39/88.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Ellen drew a horizontal line 3 units below the x-axis. Which two points lie on Ellen’s line?
    5·2 answers
  • Find the sum of the geometric series.
    13·1 answer
  • Solve for x show your work plz i really need help thank you...
    9·1 answer
  • Evaluate the expression (19+9)+(-9)
    13·2 answers
  • Courtney knows that there are about 2.2 pounds in every kilogram. If she has a medicine ball
    7·1 answer
  • Which statement best describes relations between the United States and South Korea today?
    11·1 answer
  • Taylor scored a total of 168 points in basketball this season. He scored 147 of those points in the regular season and the rest
    8·1 answer
  • Y varies directly w² and inversely as the cube of x. what is y when w is 3 and x is2​
    5·2 answers
  • The city park is 9 and 2/5 km from Roland Public School. The city library is 3 and 3/10 km from the same school. How much farthe
    8·1 answer
  • Can someone please solve this?<br>I'm stuck and I don't know how​
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!