15. 55x + 125
14. .90x + 2.50
The answer is A. Here's the equation graphed and shows why the answer is A
Expanded form is when you write a number using like the hundreds tens and ones places. Example: 521 = 500+20+1
Whole-wheat bread = $2.06/lb
We need the cost of 3.8 lbs of whole-wheat bread.
So, we simply need to multiply the cost with the amount needed.
(cost per pound) × (amount of bread)
($2.06) × (3.8)
Simplify.
$7.828
Round to the nearest tenths.
$7.83
So, 3.8 pounds of whole wheat bread costs $7.83
~Hope I helped!~
Answer:
$9 per hour
Step-by-step explanation:
31.50/3.5 = 3150/350 = 630/70 = 63/7 = 9
Hope this helps! :3
plz mark as brainliest!