1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Valentin [98]
3 years ago
9

You have $15.71, chicken nuggets cost $1.49. If you buy 5 orders of chicken nuggets, how much money do you have left?

Mathematics
2 answers:
fredd [130]3 years ago
6 0

Answer:

$8.26

Step-by-step explanation:

We have 15.71 total. Chicken nuggets each cost $1.49. We are ordering 5 orders of chicken nuggets, so we use multiplication. 1.49*5= $7.45. Since we spent 7.45 from 15.71, to find the rest, we subtract. 15.71-7.45 = 8.26

WINSTONCH [101]3 years ago
3 0

Answer:

$8.26

Step-by-step explanation:

you have to multiply the amount of money the nuggets cost with the amount of orders ur buying

so $1.49 x 5 = $7.45

then take the amount of money you have in total and subtract it from the amount of money spent on the nuggets

You might be interested in
Which figures are polygons?
castortr0y [4]
Your answer would be A, B, and C.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Scientific notation 384400km
lianna [129]
3844 x 10²
all you need to do is think about the 10th power
3 0
3 years ago
2 A rectangular computer screen has an area of A square inches. The width of the
Vlad [161]
I wanna say it’s letter f or j I’m not sure.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
$32 per hour; cents per minute
cricket20 [7]

Answer:

53 cents per minute

Step-by-step explanation:

32 $ per hour

60 minutes per hour

100 cents per dollar

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lenore pays $10.08 for 3.2 pounds of flour. What is the price per pound of the flour?
Arlecino [84]

Answer:

3.15

Step-by-step explanation:

10.08 / 3.2 = 3.15

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve for x. 5 - x /3 = -15
    10·2 answers
  • A recipe that serves 8 people requires 1 and one fourth cups of sugar. Using this​ recipe, how many cups of sugar are needed to
    5·1 answer
  • A coffee shop collected the following information regarding purchases from 110 of its customers 59 purchased coffee 39 purchased
    5·1 answer
  • How do I model and solve algebriac expressions?
    7·1 answer
  • (a) 34 is 85% of what number? <br>​
    13·1 answer
  • Which of the expressions below is greater than 100? Select all that apply.
    13·1 answer
  • Help?? pleaseeeee cant fudge it out lol
    6·1 answer
  • 4(2x - 5) + 15 = 11
    12·1 answer
  • Pls need help asap!!!!
    6·2 answers
  • HELP PLEASE. Hector built a tent shaped like a rectangular pyramid. The volume of the tent is 56 cubic ft. The area of the base
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!