The school originally used $20 for the purchase of the candy.
Use the formula Y=2x to find how much money is made (y) from the number of candy bars (x)
Sub in the 15 bars for t
Y=2(15)
Y=30
Therefore the school made $10, because they earned an extra $10 in comparison to the amount they bought the candy bars for, which was $20.
Hope this helps!
<h2>
Answer: B </h2>
Step-by-step explanation:
If your rounding her weekly income you would go down to $200 then take that times 11 for each week, giving you $2,200 roughly
Answer:
560/800 = 0.7 pounds per dollar