1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
blondinia [14]
3 years ago
8

SOMEONE PLEASE HELP ME!!!!!!!!!!!! 100 points and brainliest answer to whoever answers all 3 correctly first!!!!!!!!!!!

Mathematics
2 answers:
Thepotemich [5.8K]3 years ago
6 0

Hello!


I believe the most logical answer is the last graph or 3. As the last graph shows much more information and properly and accurately represents the hourly wage increase for some of the employees.


Hope it helps!

murzikaleks [220]3 years ago
3 0
Its the last graph, i answered this question earlier   <span />
You might be interested in
Consider the function f(x)=2x-1. Whats is f(2)
frosja888 [35]

Answer: 3

Step-by-step explanation: To find f(2) or the value of the function when x = 2, we simply substitute 2 in for x in our function.

So we have 2(2) - 1 or 4 - 1 which is 3.

So f(2) or the value of the function when x = 2 is 3.

6 0
3 years ago
What is the value of f(x) = –x2 – 2 when x = –1?
djyliett [7]
0 because the -x cancels out the ones negative and 1 x 2 is 2. And 2-2 is 0
8 0
3 years ago
Johanna is selling cheese at the farmers’ market. One wheel of cheese has a diameter of 9 inches.
AleksAgata [21]

Answer:

The area of the wheel cheese is 63.62 inches²

The cost per square inch is $0.29

Step-by-step explanation:

* Lets explain how to solve the problem

- One wheel of cheese has a diameter of 9 inches

∵ The wheel is shaped a circle

∵ The diameter of the wheel is 9 inches

- The radius of the circle is half its diameter

∵ The radius of the wheel = 1/2 its diameter

∴ The radius of the wheel = 1/2 (9) = 4.5 inches

- The area of a circle = πr²

∴ The area of the wheel cheese = π(4.5)² = 63.61725124 inches²

* The area of the wheel cheese is 63.62 inches²

- The 9-inch wheel of cheese costs $18.60

∵ The area of the wheel cheese is 63.62 inches²

∵ It cost is $18.60

- To find the cost per square inch divide the cost of the wheel

  by its area

∴ The cost per square inch = 18.60 ÷ 63.62 = 0.29

∴ The cost per square inch is $0.29

6 0
2 years ago
The sides of a square are increased by a scale factor of 7. the perimeter of the smaller square is 16ft. what is the perimeter o
Ivenika [448]
I think you need to multiply 16 ft times 7
5 0
2 years ago
in a group of 120 people,90 of them are 30 years old or older. Everyone else in the group is younger than 20 years old. If a per
Ksju [112]
36% chance of the person being less than 20 years okd
3 0
3 years ago
Other questions:
  • I need help pleaseeeeeeeeee :-) Mark has 64 paintings. The first day he sells 1/4th of them, then on each day after that, he sel
    8·2 answers
  • How to simplify 20x+10-13=
    15·1 answer
  • Jason Reads 126 pages in 6 hours. Joe reads 115 pages in 5 hours how many more pages per hour does Joe read?
    15·1 answer
  • A card is drawn from a standard deck of 52 cards. What is the theoretical probability of drawing an Ace? (Hint: A standard deck
    13·1 answer
  • He length of a rectangle is five times its width.
    5·2 answers
  • HELPP PLEASEE
    12·2 answers
  • F(x) = 4x + 5<br> g(x) = x^2 + 4x + 2<br> Find: f(g(x))
    9·1 answer
  • Question 12 (2 points)
    7·1 answer
  • -25 – (-13) = <br><br><br><br><br> mathematics
    8·1 answer
  • 3.What is the center of the circle?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!