1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Varvara68 [4.7K]
3 years ago
10

A teacher chooses four students of a class of 36 to

Mathematics
1 answer:
levacccp [35]3 years ago
6 0

Answer:

9 groups

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Please help ill give brainliest and follow my insta lol> widowmaker2007
Karo-lina-s [1.5K]
Do u follo back tho lol
7 0
3 years ago
1. What is factorization? <br>2.Find the factorization of 891 and please explain!<br><br>Thank you!
Anastaziya [24]

Answer:

In mathematics, factorization (also factorisation in some forms of British English) or factoring consists of writing a number or another mathematical object as a product of several factors, usually smaller or simpler objects of the same kind.Prime factorization of 891 = 1×3×3×3×3×11= 1×34×11

Step-by-step explanation:

1. We write number 891 above a 2-column table  

2. We divide 891 by the smallest possible prime factor  

3. We write down on the left side of the table the prime factor and next number to factorize on the ride side

4. We continue to factor in this fashion (we deal with odd numbers by trying small prime factors)

5. We continue until we reach 1

6 0
3 years ago
Mr. Moore has 21 feet of wallpaper he cuts it into sections that are each 3 feet long how many
9966 [12]

Total = 21 feet

if each is 3 feet

21/3 = 7

Therefore, there are 7 sections

5 0
3 years ago
Each section of a race is 25 mile. the race has 4 sections.
In-s [12.5K]
The answer is to that is 100
25times 4
5 0
3 years ago
The cost y (in dollars) to rent a lane at the bowling alley is proportional to the number x of hours that you rent the lane. It
Alika [10]

Answer:

a) y = 9x

b) For every increase of 1 hour the price to rent the lane increases by $9.

c) $27

Step-by-step explanation:

a) Since it costs $18 for 2 hours we can infer that for every 1 hour it costs $9.

So, the equation would look like this:

y = 9x

b) In this context, for every increase of 1 hour the price to rent the lane increases by $9. Like the question gave us, the price for 2 hours cost $18.

c) Plug 3 into the equation:

y = 9(3)

y = 27

Therefore, it costs $27 to rent the lane for 3 hours.

<em>I hope this helps!!</em>

<em>- Kay :)</em>

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • URGENT! Please and Thanks :)
    7·1 answer
  • Please please help me!!
    13·2 answers
  • What is the best answer for this? (3966x3999)+37
    15·2 answers
  • Which of the following sampling techniques is the most likely to produce a random sample, representative sample of all students
    7·2 answers
  • What is the closest to zero a half or one and 0.67?
    14·1 answer
  • What is the point-slope form of a line with slope 6 that contains the point
    5·1 answer
  • What is 6700/8 + 76 - 267
    13·2 answers
  • Find the equation of the line through the points (6, -9) and (-2, -1).
    10·1 answer
  • PLZ HELP ME!!! THX :D
    9·2 answers
  • Solving systems of linear equations by substitution y= 2x-1 y = 3x +2
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!