Answer:
The cost of one ounce of cereal is $0.24
Step-by-step explanation:
We are given the following information in the question:
Amount of cereals a box contain = 23.4 ounces
Cost of one box = $5.94
Cost of cereal per ounce =
Formula:
Putting the values, we have:
Hence, the cost of one ounce of cereal is $0.24
its c
HELLOO
y=2x-7
m==2
y=mx+b
9=16-7