1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svlad2 [7]
3 years ago
5

A box of cereal contains 23.4 ounces. It costs $5.49. What is the cost to the nearest cent of the cereal per ounce

Mathematics
2 answers:
kifflom [539]3 years ago
8 0

Answer:

The cost of one ounce of cereal is $0.24

Step-by-step explanation:

We are given the following information in the question:

Amount of cereals a box contain = 23.4 ounces

Cost of one box = $5.94

Cost of cereal per ounce =

Formula:

\text{Cost of one ounce of cereal} = \\\\\displaystyle\frac{\text{Cost of cereal}}{\text{Amount of cereal in a box}}

Putting the values, we have:

\text{Cost of one ounce of cereal} = \displaystyle\frac{5.49}{23.4} = 0.2347 \approx 0.24

Hence, the cost of one ounce of cereal is $0.24

cestrela7 [59]3 years ago
3 0
So in a proportion 23.4 over 5.49 equals 1 over o and multiply 5.49•1=23.4o
5.49=23.4o divide by 23.4 on both sides and that equals 4.26 per oz
You might be interested in
HELP PLEASE! FINALSSS!
fenix001 [56]

Answer:

A:28/500

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me with this please
Tems11 [23]

Answer:

q.4 's answer is d. miles

q.5 's answer is 3

q.6 's answer is 6

can you tell what the dot means i can tell you the other two's too

4 0
3 years ago
A variable needs to be eliminated to solve the system of equations below. Choose the
notsponge [240]

Answer:

x=-2

y= 8

Step-by-step explanation:

Given data

10x – 2y = -36-----------1

7x – 2y = -30--------------2

-Subtract to eliminate y

3x-0= -6

3x= -6

x= -6/3

x= -2

Put x= -2 in

7(-2)– 2y = -30

-14-2y=-30

-14+30=2y

16=2y

y= 16/2

y= 8

8 0
3 years ago
At Greenwood Landscaping, rock costs $47.50 per ton. How much would 2.5 tons cost?
Grace [21]

Answer:

Hey!

Your answer is $118.75!

Step-by-step explanation: How did I get this?

<u>STEP 1:</u> So we know that for a ton of rock costs us $47.50...

To get 2 tons all we have to do is to MULTIPLY $47.50 by 2...

<em><u>(47.50 x 2 = 95)</u></em>

<u>STEP 2: </u>So for $95, you will get 2 tons of rock!

Now to get the .5 tons of rock in price form, we have to get the price of the whole 2.5 tons and DIVIDE BY 2

<em><u>(47.50 ÷ 2 = 23.75)</u></em>

<u>STEP 3:</u> So now we have the costs for 2 tons and the price for HALF a ton.

What we do now is easy...we ADD THE VALUES TOGTHER!

<em><u>(95 + 23.75 = $118.75)</u></em>

The result of $118.75 after adding them together is the PRICE OF 2 TONS!

<u>I HOPE THIS HELPED YOU!</u>

<u />

4 0
3 years ago
What is the distance between the points (-2, 5) and (4, -3)?
Soloha48 [4]
See the attachment..........

8 0
3 years ago
Other questions:
  • A rectangular room must have a maximum area of 84 square feet. If the room is to be 8 feet wide, what is the longest the room ca
    14·2 answers
  • Which of the following is the quotient of the rational expressions shown below?
    10·2 answers
  • The cost of Barbara’s dinner is $15.90 including tax. She leaves a tip that is 18% of the total cost of the dinner. What is the
    14·1 answer
  • What is 2 2/5 x 1 2/7?
    11·2 answers
  • What is 6.3 ÷ (6.03)
    9·2 answers
  • Help me please!! I don’t know
    12·2 answers
  • How do you check the answer for the division problem eight divided by three hundred?
    5·1 answer
  • What is the surface area of the solid?
    5·2 answers
  • PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST PLZ PLZ PLZ!!
    7·2 answers
  • Choose the equation of a circle with radius 6 and center (2, -3).
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!