1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kotykmax [81]
3 years ago
12

Evaluate the algebraic expression 3f + g,when f = 6, g = 8, h = 12 and j = 2. A. 30 B. 26 C. 17 D. 13

Mathematics
1 answer:
Komok [63]3 years ago
6 0

Answer: A.26

Step-by-step explanation:

= 3f+g

= 3 (6)+8

=26

You might be interested in
What is the unit price for trail mix if a 8 ounce bag cost $2.80.
german

Answer:

Step-by-step explanation:

2.80/8=.35 per ounce

6 0
2 years ago
You build and sell toy boxes. So far, you have built 15 toy boxes that you will sell for $60 each. How much money will you have
nignag [31]

15 x $60 = 900

20 x $60 = 1200

900 + 1200 = 2100

$2100 - answer

6 0
3 years ago
Ling wants to save $87 for tickets . If she has $23 now and will save $4 per week , how long will it take her to get enough mone
Alexeev081 [22]
16 weeks. Just add 23 + 4 +4 and so on to get your answer.
4 0
3 years ago
Luis es repartidor de leche el tiene 534 bolsas y las reparte entre cierto numero de tienda de modo que a cada le corresponde 28
OlgaM077 [116]
The first thing we must keep in mind is that there are 2 bags left over.
 Therefore, Luis distributed:
 534-2 = 532
 The number of bags will be:
 N = (total amount distributed) / (amount distributed per store)
 Substituting we have:
 N = (532) / (28)
 N = 19
 Answer:
 
Luis distributed milk for 19 stores.
8 0
3 years ago
You and 3 friends divide the proceeds of a garage sale equally. The garage sale earned $412. How much money did you receive?
iren2701 [21]

Answer:

$ 103 for each person

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • In fig. AB = AC, D is the midpoint of BC.<br><br> (i)Is  ADB ADC (ii) Is ∠B =∠C?
    11·1 answer
  • Why is the use of existing data, especially in comparative and historical research, especially helpful to students?
    5·1 answer
  •  The number of stops a bus makes on a certain day is represented by the variable s. Which set of numbers best describes the valu
    11·2 answers
  • You are at a restaurant and the check comes to a total of $23. If you want to leave a 20% tip, how much total money should you p
    13·1 answer
  • How do I find out if it's adding, subtracting, or multiplying in these types of questions
    14·1 answer
  • Solve for B -18r+18s=-4
    13·1 answer
  • Solve for 2.<br> 5x - 5<br> 1<br> r - 2<br> 3
    8·1 answer
  • What numbers that are in both the 2s and the 5s pattern​
    15·1 answer
  • HELPPPPPPPPPPPP PLZZZ
    14·2 answers
  • How do you write 4/ 9 as a decimal?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!