1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lina2011 [118]
3 years ago
6

Does anyone know the answer to this?

Mathematics
2 answers:
ElenaW [278]3 years ago
8 0
First you have

65 (3x-10) 2x =18O
65 + 5x-10 180
55 5x -180
5x 125 x 125/5 25 X 25

B 3 (25) -10 75-10 65

C 2 (25) 50

it this is
Elis [28]3 years ago
3 0

65 + (3x-10) + 2x = 180

65 +5x-10 = 180

55 + 5x =180

5x = 125

x = 125/5 = 25


x = 25

B = 3(25)-10 = 75-10 = 65

C = 2(25) = 50

You might be interested in
Jenny wants to rent a truck for one day. She contacted two companies. Laguana’s Truck Rentals charges $20 plus $2 per mile. Salv
zlopas [31]

Answer:

The total cost will be the same for both companies after 20 miles.

Step-by-step explanation:

First, I wrote the equations:

Laguna's Truck Rentals: 2x + 20

Salvatori's truck rentals: 3x

To find when the total cost for both companies will be the same, I kept substituting numbers for the variable until it worked. So, the total cost for both companies will be the same after 20 miles. Hope this helped!

3 0
2 years ago
Lucita works at a bookstore and earns $9.50 per hour. She works 3 hours on Friday and 7 hours on Saturday. Which expression does
Kryger [21]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

If you multiply 3 and 7 you are saying she worked 21 hours when she only worked a total of 10 hours.

3 0
3 years ago
What is the value of x given that figure LMNO is a square
NARA [144]
I got Y=12 for my answer.
6 0
3 years ago
I was at the store, and saw two sizes of avocados being sold. The smaller size sold for $0.92 each. For what prices would the la
Firdavs [7]

Answer:

Large avocados should cost $ 1.83 or less to be a good deal.

Step-by-step explanation:

Since there are two types of avocado in the store, some small at $ 0.92 and others larger, to determine at what price large avocados would be a good deal, an equivalence must be established in this regard:

Thus, if two small avocados are equal to one large, buying two small avocados at $ 0.92 the total price would be $ 1.84. Therefore, any large avocado that sells for less than $ 1.84 would be a good deal. Thus, large avocados should cost $ 1.83 or less to be a good deal.

3 0
2 years ago
25x25 in exponential form
Alexxandr [17]
25 to the 2 or 25^2

Explanation:
There are 2 25’s 25x25, so the amount of exponents is the same as the number of repeated numbers
3 0
1 year ago
Other questions:
  • Two math classes took the same classes
    12·1 answer
  • Which rate is equivalent to the unit rate of 12 miles per gallon?
    13·2 answers
  • The length of z in the triangle
    13·1 answer
  • The answers to this question
    5·1 answer
  • If you solve this you are a genius......Mr.Harry had 4 daughters ‍‍‍‍ each daughter had a brother ‍♂️ ....How many children does
    10·2 answers
  • What the equivalent to the given decimal<br><br> 5.300
    12·2 answers
  • Mr. Smith got a new puppy, Stout! He went out and bought a bag of puppy chow for $27.99, but had a 15% off coupon.
    10·2 answers
  • Is this a function or no?
    5·1 answer
  • What is the unit rate for the cereal when it is 3/$10?
    15·1 answer
  • Add<br> to each side x2 - 8x = 9 to complete<br> the square.
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!