1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andrews [41]
3 years ago
5

Complete square to solve 3x^2 + 12x – 9 = 0

Mathematics
1 answer:
kykrilka [37]3 years ago
3 0

Answer: I hope this answer your question

Step-by-step explanation: Have a brilliant day mate- Lily ^_^

You might be interested in
a recipe for lasagna calls for 3 pounds of tomatoes to serve 5 people. a caterer wants to make enough lasagna to serve 110 peopl
Roman55 [17]
To do this you want to divide 110 by 5 to get 22.  Now you want to multiply 3 by 22. That means the caterer need 66 pounds of tomatoes.
5 0
4 years ago
Given the image, solve for the problem.
quester [9]

Answer:1.5 hours

Step-by-step explanation:

$8.50 is for 1/2 hour

In $25.50, the can use for (25.5*.5)/8.5 = 1.5 hours

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Crafty grandma Edith set her family down during Thanksgiving and told them they couldn't have any pet can pass until they worked
Jet001 [13]
Based on the given puzzle above by crafty grandma Edith and was answered by her six-year-old granddaughter, the correct answer would be 3. 9183 is equals to 3. Hope this is also the answer that you are looking for. Have a great day!
5 0
3 years ago
Check the image needed more words :p
Olin [163]
I got 16.8 , but she’ll need roughly 17 gallons of paint :)

how i did it :

1. so you know she’ll need 4/5 per book case, and there are 16 bookcases.
2. So you do 16 x 5, then you get 84
3. and you divide 84 by 5. and you’ll get 16.8, that’s how many gallons of paint she needs
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
A suit regularly cost 375.95 cents Bob buys it on sale for 268.35 cents how much does he save
Stolb23 [73]

Hello, all we need to do in this case to subtract the amount of money Bob paid for the suit from the amount of money the suit regularly costs. So:

375,95 - 268,35 = 107,6

Bob saves 107,6$.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Nick is going to solve a problem. Which question could he ask himself as part of understanding the problem? A. What do I want to
    13·1 answer
  • If y varies inversely as x and y=-9 when x=-11, find y when x=66
    9·1 answer
  • Kwame says that the ordered pair (5,0) is on the y-axis. Do u agree? Justify your answer
    15·1 answer
  • Look at the triangle:
    12·1 answer
  • Which is the better buy $6 for 3 packages or $5 for 2 packages
    13·2 answers
  • Will mark brainliest plz help
    12·1 answer
  • Y=6x+20 substitution​
    12·1 answer
  • Which of the algebraic expressions are not linear expressions? Select all that apply. a. 3x - 2 b. -9y c. -7x^2^ + 4x d. -1/2x^2
    11·1 answer
  • Please help!!! Look at image. Excuse my answers I’m not sure if there right.
    7·1 answer
  • Find the missing side length of the right triangle.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!