1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
EastWind [94]
2 years ago
7

1. The angle of depression from the top of the

Mathematics
1 answer:
STatiana [176]2 years ago
3 0

Answer:

41.7feet

Step-by-step explanation:

From the question we are given the following

angle of depression = 50°

Distance of the pole from the base of the feet = 35feet (Adjacent)

Required

height of the school (opposite)

Using the SOH CAH TOA identity

Tan theta = opp/adj

Tan 50 = H/35

H = 35tan 50

H = 35(1.1918)

H = 41.7feet

Hence the height of the school is 41.7feet

You might be interested in
6. It took Todd 9 hours to paint 4 rooms.
Afina-wow [57]

Answer:

5 rooms

Step-by-step explanation:

4 rooms = 9 hours

9 hours = 540 minutes

1 room = 540 ÷ 4 = 135 minutes

60 x 12 = 720 minutes (12 hours)

720 ÷ 135 = 5.33333

5.3333 estimated to nearest whole number = 5

3 0
3 years ago
Someone pls help me I turn this in today the answer is there I just need to show work pls help me​
dolphi86 [110]

Hello and Good Morning/Afternoon

<u>Let's tale this problem step-by-step</u>:

<u>What does the problem want:</u>

 \hookrightarrow \text{the unemployment compensation}

<u>Employment compensation</u> =55% of the average of the last 26-week salary

  \hookrightarrow \text{Average of Natalia's salary} = (\text{all the salaries added up}) / (\text{number of weeks})\\\hookrightarrow \text{Average of Natalia's salary} = 18940 / 26 = 728.46 \text{ (Rounded down)}

         ⇒ 55% of that average

                \hookrightarrow \frac{55}{100} *728.46 = 400.65

<u>Answer: $400.65</u>

Hope that helps!

#LearnwithBrainly

5 0
1 year ago
Which equation describes Which equation describes a line perpendicular to line R that passes through the point (3, -6)?
kompoz [17]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

Big

4 0
2 years ago
Vicky has $5.00 and wants to buy treats for her basketball team costs$0.40 she buys several treats and has $0.60 left over how m
daser333 [38]
9 treats !
If you're not sure subtract 0.40 cents from 4.60 until u can't subtract anymore
3 0
3 years ago
Pira drives 825 miles to California. The trip takes him 17 hours. He uses 38 gallons of gas on the trip, which costs him $125. F
Lunna [17]

Speed = Distance /  time:

Speed = 825 miles / 17 hours

Speed = 48.529 miles per hour. (Round the answer as needed).


Gas mileage = miles traveled  / gallons used

Gas mileage = 825 miles / 38 gallons = 21.71 miles per gallon (Round answer as needed).


Unit rate of gas = Total money spend /  gallons bought:

Unit rate of gas = $125 / 38 gallons = $3.289 per gallon.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Three consecutive numbers have a sum of 18. *
    9·1 answer
  • Find the mean for this data set: 19, 12, 9, 6, 12, 8, 18, 12, 14, 10
    13·2 answers
  • Paula spent 3/8 on her allowance on clothes and 1/6 on entertainment. What fraction of her allowance did she spend on other item
    6·2 answers
  • 700/200 in a terminating decimal
    8·1 answer
  • Margo borrows $100, agreeing to pay it back with 6% annual interest after 6 months. How much interest will she pay.
    14·1 answer
  • If a pizza delivery driver only carries change for $20 and your order total was $86.99, would the driver have change for a $100
    7·1 answer
  • Naomi requires 2.75 pounds of cream cheese for a cake. She has 4 ounces of cream cheese. Cream cheese is available in the store
    11·1 answer
  • Joe makes $320 per week. He spends 35% of his money on food. How much money does Joe spend on food?
    10·2 answers
  • Circles can be found along the Gambia
    14·1 answer
  • Book on Language made From Pi or π
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!