1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sveta [45]
3 years ago
13

What is 20% of $36 PLEASE HELP ME

Mathematics
1 answer:
Amanda [17]3 years ago
4 0

Answer:

$7.20

Step-by-step explanation:

20% is the same as 0.2 or 2/10, which simplifies to 1/5.

1/5*36=36/5=7.20

Or you could straight up to 20%*36=7.20

You might be interested in
What is the measure of Zx?
Tatiana [17]

Answer:

x = 145

Step-by-step explanation:

x and 35 are adjacent angles and are supplementary, sum to 180° , then

x + 35 = 180 ( subtract 35 from both sides )

x = 145

6 0
3 years ago
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=7%20-%204%20%5Cfrac%7B3%7D%7B4%7D%20" id="TexFormula1" title="7 - 4 \frac{3}{4} " alt="7 - 4 \
AlladinOne [14]

7 - 4 3/4

= 28/4 - 19/4 = 9/4

Answer is 2 1/4 or 2.25.

5 0
4 years ago
A recipe for chicken soup calls for 4 cups of water for 9 servings. How many cups of water are required to make 36 servings?
Rama09 [41]
9•4=36
4•4=16
16 cups of water 

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A company's stock price flucated over a period of four days. The table shows the change in stock price per day. The net change i
DiKsa [7]

Answer:

The net change is -.30

Step-by-step explanation:

increase means add

decrease means subtract

+3.50

-3.70

+3.30

-3.40

-------------

-.30

The net change is -.30

7 0
3 years ago
The gradient of the curve at x=3 y=2x^2-4x+3​
zmey [24]
Hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
Sksksksks
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Mary bowled six games this week. Her scores were 138,151,198,147,156, and 173. What was her average for those
    5·1 answer
  • German Flight School Eric created a rectangle patio using 1 foot square paving stones which are sold in batches by the Dozen the
    12·1 answer
  • What’s the correct answer for this?
    14·2 answers
  • Choose the expression that is equivalent to the expression 4 square root of 6
    8·1 answer
  • there were a total of twenty-one baseball games during the three month season, and four were played at night. If the game are eq
    13·1 answer
  • A pie costs $12.55. If it has a diameter of 12 inches what is the cost per square inch of the pie.
    6·1 answer
  • NEED HELP ASAP FREE BRAIN LIST
    12·2 answers
  • Can someone help me answer these two questions i will give you brainliest
    13·1 answer
  • How to solve 19,20,21??????
    9·1 answer
  • I really need help please!!!!
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!