1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sertanlavr [38]
3 years ago
14

Angad was thinking of a number. Angad doubles it, then adds 8 to get an answer of 68.4. What was the original number?​

Mathematics
2 answers:
dimulka [17.4K]3 years ago
7 0

Answer:

The answer is 30.2

Step-by-step explanation:

subtract 8. Then divide by 2

IgorLugansk [536]3 years ago
3 0

Answer: 30.2

Step-by-step explanation: so 68.4 - 8 because Angad added 8 so we have to subtract that. So 60.4 divided by 2 because Angad doubled the number,  gets us 30.2.

Hope I could help!

You might be interested in
4. Miguel is helping his mom paint his home. He finished 2 rooms in ⅓ of an hour. How many rooms can he paint in 1 hour?
lilavasa [31]

Answer: 6

Step-by-step explanation:

Let's use a rule of three here.

2 rooms in 1/3 h

x rooms in 1 h

\frac{2}{x}=\frac{\frac{1}{3} }{1}

Solve for x;

x=\frac{2*1}{\frac{1}{3} }

Remember that when you divide by a fraction, you invert the fraction and multiply by the numerator.

1/3 inverted is 3/1 or 3

x=(2*1)*3

x=(2)*3\\x=6

8 0
3 years ago
Abdi's bowling scores for June were 117, 98, 104, 121, 105, 104, 120, and 111. What is the mean of this data?
elena-s [515]
The first thing that you have to do is line it up from least to greatest: 98,104,104,105,111,117,120,121. Then you add all of the numbers and divide the total of all the number of scores she has. 880/8=110. 110 is the answer of your question. ( I got 8 because I had to count all the numbers and I got 880 because I added all the numbers).
7 0
3 years ago
You spend $4.50 on 5 pounds of apples. What is the unit rate in dollars per pound?
vredina [299]

Answer:

$0.90 per pound.

Step-by-step explanation:

4.50:5

5/5=1

4.50/5=0.90

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
??help me please now
mel-nik [20]

Answer:

x^2+10x+24

Step-by-step explanation:

(x+6)×(x+4)

=x^2+4x+6x+24

=x^2+10x+24 (ans)

7 0
3 years ago
Write the expression in exponential form.<br> log . N = x
OleMash [197]

Answer:

N = x2

Step-by-step explanation:

Follpwing the format

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Timothy's box holds 5 kilograms of magazines and 27 kilograms of books.What is the total mass of the magazines and books
    6·2 answers
  • Find the selling price of a comic book with an original price of $3.95 and a 20% markup. please be specific on how the answer is
    6·1 answer
  • Solve- the second side of a triangular deck is 4 feet longer than the shortest​ side, and the third side is 4 feet shorter than
    8·1 answer
  • Can someone help me with this 7th-grade math problem it is ratios If it is correct I will give brainliest so make sure it is cor
    14·1 answer
  • 45/43 as a percentage rounded to the nearest tenth?
    11·2 answers
  • 9x⁴-3x²+1
    14·1 answer
  • Dean wonders if all powders dissolve in water. He decides to see what happens with flour, cornstarch, powdered sugar, and baby p
    5·1 answer
  • Write an equivalent expression to
    8·1 answer
  • Making brainliest please help !.
    13·2 answers
  • I'll give brainiest to the first person to respond BUT only if the answer is correct
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!