1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leno4ka [110]
2 years ago
8

What is the center of the circle x2 + y2 - 13x – 22 =0

Mathematics
2 answers:
Hatshy [7]2 years ago
6 0

\frac{13}{2} 0

\frac{ \sqrt{257} }{2}

Stolb23 [73]2 years ago
6 0

Answer:

mark me as brainiest and follow up

You might be interested in
Polygon H is a scaled copy of Polygon G using a scale factor of 1/4
Lisa [10]

Answer:

\frac{1}{16}

Step-by-step explanation:

Given the scale factor 1 : 4 , then

the area factor = 1² : 4² = 1 : 16

That is area of polygon H is \frac{1}{16} area of polygon G

8 0
3 years ago
What is the decimal equivalent of rational number
maks197457 [2]

Answer:

A rational number is a number that can be written as a ratio of two integers a and b, where b is not zero. For example, 4/7 is a rational number, as is 0.37 because it can be written as the fraction.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Let f(x) = -4x + 7
Tema [17]

g(x) = 2x-6

f(x) = -4x +7

(g•f)(x) = g(f(x))

= 2(f(x)) - 6

= 2 ( -4x+7) -6

= -8x + 14 -6

= -8x +8

now

(g•f)(1) = -8(1) + 8= -8+8

= 0

so option a is answer

4 0
3 years ago
Pls i need help what is 1 plus 1?
aksik [14]

1+1 = 84, explanation is quite simple. i should get brainliiest

4 0
3 years ago
6th grade math help me please !
antiseptic1488 [7]

First we have to figure out how much 3 bags cost using the total cost of $8.25

That means. we would do 8.25/3 and 8.25 divide by 3 equals 2.75.

Now we know that each bag costs approximately $2.75

All we have to do now is multiply 2.75 by 4 to get the cost for the total of 4  bags.

4 times 2.75 is exactly 11 dollars, if might change if theres tax.

But, the answer would be 4 bags costs $11.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • How can you express 499 to find the product 499×5 using mental math explain
    8·2 answers
  • HELP HELP HELP PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!! I NEED HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!! I need this question answered ASAP!!! I need my grade to
    5·1 answer
  • If you're good at physics or motion please help meeeee
    6·2 answers
  • 10x² - 43x+28<br><br> How do you factor this
    6·1 answer
  • I NEED HELP ASAP WITH EXPLANATION PLEASE!!!!!!!!!$!_!$!
    6·1 answer
  • Find the unit rate<br> 34 carbs for every 1/3 serving
    13·1 answer
  • √10 Multiple √15 is equal to
    5·1 answer
  • How do you slove 6x-=-24 ​
    10·2 answers
  • 2) About how many students do not prefer non- fiction?
    5·1 answer
  • What value of a makes this proportion 4/12 = a/27
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!