1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natta225 [31]
3 years ago
13

5th grade math. correct answer will be marked brainliest, select which is greater than,equal to, less than for all

Mathematics
1 answer:
lozanna [386]3 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:

1. Less than

2. Greater than

3. Equal to

4. Greater than

5. Equal to

6. Less than

You might be interested in
What does it mean when two functions are inverse of each other?
mariarad [96]
They are the opposite of each other.  Like if one function has the point (1,3) the inverse function with have the point (3,1)
4 0
4 years ago
One sphere has a radius of 3 inches and another sphere has a radius of 6 inches. The volume of the larger sphere is about how ma
NikAS [45]

Answer:

8

Step-by-step explanation:

First off, we need to recognize that the formula for the volume of a sphere is \frac{4}{3} \pi r^3.

Then, we can plug in our r values one at a time.

The volume for the sphere with a 6-inch radius is about 904.779.

The volume for the sphere with a 3-inch radius is about 113.097.

To find how much greater the larger sphere is, we simply create a ratio between the two numbers: \frac{904.779}{113.097}

Do the division to find that the volume of the larger sphere is about 8 times the volume of the smaller sphere.

8 0
2 years ago
Alg 2 please add explanation
irina [24]

Answer:

The answer is B

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A pizzeria charges $2 per slice of pizza, plus an additional $0.75 per topping. If
aivan3 [116]

Answer:

Maximum amount of toppings is 14 inequality is t <=14

Step-by-step explanation:

let t be the amount of toppings on the pizza

0.75t + 2 <= 12.50

0.75t <= 10.50

t <= 14

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rectangle ABCD has vertices at (-7,-2); (1, -2); (1, -8); and (-7, -8) respectively. If GHJK is a similar rectangle where G(2, 5
Minchanka [31]

Answer:

J (6,2) K (2,2)

Step-by-step explanation:

Now distance of AB = [(y2-y1)^2 + (x2-x1)^2]^(1/2)

                                = 8 units

CB =  [(y2-y1)^2 + (x2-x1)^2]^(1/2)

= 6 units by using same formula

Now AB/CB must equal to GH/HJ as rectangles are similar

GH =  [(y2-y1)^2 + (x2-x1)^2]^(1/2)

= 4 units

so

8/6 = 4/HJ

So,

HJ = 3 units

Now if we see the coordinates given carefully, it is obvious that two perpendicular lines lie perfectly parallel to x and y coordinates in rectangle ABCD.  A is (-7,-2) and B is (1,-2) which means distance along y-axis doesn't change. Similarly for C (1,-8) and D (-7,-8), one can see that distance between y-axis doesn't change. So lines AB and CD of rectangle are parallel with x and AD and BC are parallel with y-axis.

In rectangle GHJK one can see that in given coordinates, G(2,5) and H(6,5), y coordinate is same so it is parallel to x axis. Now, HJ is perpendicular to GH so it must be parallel to y axis. It means if we know the lengths of sides we can easily determine unknown coordinates by simple addition and subtraction.

So,  we know HJ = 3 units

J is (6,2) since HJ is parallel to y axis so distance on x axis will remain unchanged and length of line HJ will effect distance of y axis.

Similarly K is (2,2) for the same reason.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the perimeter of triangle ABC.
    15·2 answers
  • You are helping a coworker with a presentation and he has asked you to print out memos for him on a variety of colored paper. 60
    15·2 answers
  • A baseball team won 5/9 of its games this season. What percent would. Be equivalent to 5/9
    11·2 answers
  • PLEASE HELP ME ! I NEED HELP ASAP IVE BEEN STUCK ON THIS FOR A WHILE
    12·1 answer
  • Multiple Choice
    7·1 answer
  • What is the rate of change of the function?​
    6·1 answer
  • If 5(p+ 3) = 18 + 2р,
    11·2 answers
  • 4 pounds of grapes cost 5$ 7 pounds of grapes cost $8.75. What is the cost per pound?
    8·2 answers
  • I need help with this math problem. ​.
    5·1 answer
  • How does the vertex solved in octagon shapes
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!