Answer:
$35 per ticket
Step-by-step explanation:
1120 divided by 32 is 35, I used a calculator. If you divide the cost by the quantity you will get the cost for one quantity
Answer:
Step-by-step explanation:
(103,581) • (%110)
= (103,581) • (1.10)
= $113,939.1
This question is pretty much asking: Write a story that can be represented by the equation y=1.25x.
So, how about this one: Lily's mom tells Lily to clean up her toys. Lily puts toys away at a rate of one toy per every 1.25 seconds.
That's it, simple as that :P
(Sorry if it wasn't too helpful.)
when multiplying two binomials together we use the F.O.I.L. method:
First
Outer
Inner
Last
(7-3i)(2-i)
First: 7 * 2 ..... Outter: 7 * -i .... Inner: -3i * 2 ...... Last: -3i * -i
First: 14 ...... Outter= -7i ..... Inner: -6i .... Last: 3i^2
putting this together we get 14-7i-6i+2i^2
We combine like terms and end up with 2i^2-13i+14
Answer:
<em>Answer</em><em>=</em><em>5</em><em>4</em>
Step-by-step explanation:
Given:- b=3
2b³
Solution:-
2 x b³
2 x 3 x 3 x 3
6 x 9
54 (answer)
Hope this helps you
Have a good day.