1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IgorC [24]
3 years ago
5

Express 6 hours as a percentage of 2 days (Part)​

Mathematics
1 answer:
Akimi4 [234]3 years ago
6 0

Answer:

12.5%

Step-by-step explanation:

I think it's 2 days converted to hours to get 48hrs

6/48×100 to make it a percentage

Answer would be 12.5%

Well that's according to my thinking

You might be interested in
The same honey is sold in two different jars. Large jar (540g): £4.10 Small jar (360): £2.81 By considering the amount of honey
bixtya [17]

Answer:

large

Step-by-step explanation:

...

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
ONLY ANSWER CORRECTLY
Nataly [62]

Answer:

C 0.245

Step-by-step explanation:

have a good day/night sorry if wrong may i please have a bralliest

5 0
3 years ago
You have $30 to spend on gas for your vehicle this week. If gas costs $2.42 per gallon, how many gallons of gas can you buy? Rou
BartSMP [9]

Answer:

you can get 12 gallons on gas

Step-by-step explanation:

x/30=1/2.42

step 1) cross multiply

x * 2.42 = 1 * 30

2.42x=30

step 2) divide both sides by 2.42

2.42x/2.42 = 30/2.42

= 12.396694

round to the nearest gallon

≈12 gallons

5 0
3 years ago
Calculate the speed for a car that went a distance of 125<br> kilometers in 2 hours time.
IrinaVladis [17]

125÷2=67.5

67.5+67.5=125

4 0
2 years ago
Evaluate the following using the distributive property 6(3+9)
Marrrta [24]

Answer:72

Step-by-step explanation:

First you would multiply 6 with 3 and 9 because you would distribute. You would get 18+54 then you would add to get 72.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Explain whyyy????????
    9·2 answers
  • PLEASE HELP WILL GIVE BRAINIEST AND A THANKS!!!!!<br><br><br> Write the equation of the line.
    12·1 answer
  • Lee bought a 7 kilogram can of raisins for $6.50. What is the unit price? Round answrr to the nearest cent.
    8·1 answer
  • Best explained and correct answer gets brainliest.
    5·1 answer
  • Hi tiyanna sorry guys i jus wanted to mark myself brainliest
    14·2 answers
  • If Yvonne wanted to make 3 dresses that use 4 7/8 yd of fabric each, explain how she could use estimation to make sure she has e
    14·2 answers
  • What is 8,170 divided by 75 equal
    8·1 answer
  • Which values are solutions to the inequality below?<br> Check all that apply.
    8·1 answer
  • Help me with this question please
    13·1 answer
  • For a moving object, the force acting on the object varies directly with the object's acceleration. When a force of 80 N acts on
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!