??? huh... i’m so confused pls
My understanding is that when the power is a negative number, move it to the denominator and change it to positive.
In this case, the base is y, the power is -3
y^(-3)=1/(y^3)
Answer:
162
Step-by-step explanation:
( -a ) ( b ) ( -a + b )
-6 ( 3 ) ( -6 + -3 )
-6 ( 3 ) ( -9 )
- 18 ( -9 )
162
2 oranges cost $2 . $9 - $2 = $7
then 12 apply of Lisa and 6 apples of Jeremy
= 18 ÷ 7 = 2.57. $2.57 for 6 apples
2.57 ÷ 6 = 0.43 each apple
It will cost $115 for 7 hours of music practice