1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Grace [21]
2 years ago
11

I’m so bad at this ughhhhhhhhhhhhhhhhhhh

Mathematics
1 answer:
Alexus [3.1K]2 years ago
6 0

Answer:

a)6

b)v^2-u^2/2a

Step-by-step explanation:

a)Given that,

u=12

a= -6

s=9

We know that,

v^2=u^2+2as

or, v^2=(12)^2+2×(-6)×9

or,v^2=144-108

or,v^2=36

or, v=√36

∴v=6

         (Ans)

b)If ,v^2=u^2+2as

then, u^2+2as=v^2

or,2as=v^2-u^2

or, s=v^2-u^2/2a

∴s=v^2-u^2/2a

Hope ya find it helpful.. Thanks a lot...

You might be interested in
Coupon A: off 30% of $63 shoes
Soloha48 [4]
??? huh... i’m so confused pls
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify. y^-3 pls help me i need this very bad
prisoha [69]
My understanding is that when the power is a negative number, move it to the denominator and change it to positive. 
In this case, the base is y, the power is -3
y^(-3)=1/(y^3)
7 0
3 years ago
I need help with question 18 PLS!!!!
dolphi86 [110]

Answer:

162

Step-by-step explanation:

( -a ) ( b ) ( -a + b )

-6 ( 3 ) ( -6 + -3 )

-6 ( 3 ) ( -9 )

 - 18 ( -9 )

     162

6 0
2 years ago
Lisa buys a dozen apples and two oranges. Jeremy buys six apples. Oranges cost $1 each, and they spent $9 total. How could you d
Vlad [161]
2 oranges cost $2 . $9 - $2 = $7
then 12 apply of Lisa and 6 apples of Jeremy
= 18 ÷ 7 = 2.57. $2.57 for 6 apples
2.57 ÷ 6 = 0.43 each apple
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
The equation c = 9h + 50 represents the total cost, c, that music teachers charge per hour, h. using the given equation, how muc
just olya [345]
It will cost $115 for 7 hours of music practice
3 0
3 years ago
Other questions:
  • State the negation of the following statement: The sun is not shining.
    10·2 answers
  • A long year-end status report for work is 130 pages long. You need to print 17 copies for a meeting next week. How much is the p
    5·2 answers
  • Of the 36 students in the book club .five ninths Of the students prefer adventure books to historical books. How many of the stu
    12·2 answers
  • The lengths of the legs of a right triangle are 8 cm and 15 cm.
    13·2 answers
  • Ruth develops a blueprint with the help of a triangle. The longest side of the instrument measures 14 inches and one of the side
    8·1 answer
  • Mr. Parsons bought 267 apples to make pies for his shop. Six apples are needed for each pie.
    6·1 answer
  • What is the product of -8/1 * -1/8​
    15·2 answers
  • Find the cubes of the following numbers: a) 21 b) 55 c) 302
    7·1 answer
  • The worker was paid a day rate of $50 plus $3 for each box he filled with the apples that he
    9·1 answer
  • Lydia recorded the grade-level and instrument of everyone in the middle school School of Rock below.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!