Answer:
the answer would be no solution
Step-by-step explanation:
because, Rearrange the equation by subtracting what is to the right of the equal sign from both sides of the equation
3/4y-(5/x)=0
and from there you may not do anything else.
Answer:
25 cents/ounce
Step-by-step explanation:
The unit rate means how much is one of the thing you are working with. In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost. So divide $3.93 by 16
$3.93/16 = $0.245625
Since we're working with money, round to the nearest hundredth
Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce
Answer:
C. They are the same line.
Step-by-step explanation:
In order to compare the linear equations given, they need to be in the same form. The best form in order to evaluate slope and y-intercept is slope-intercept form, y = mx + b. Since the second equation is already in slope-intercept form, we need to use inverse operations to convert the first equation:
6x - 2y = 16 ---- 6x - 2y - 6x = 16 - 6x ---- -2y = -6x + 16
-2y/-2 = -6x/-2 + 16/-2
y = 3x - 8
Since both equations are in the form y = 3x - 8, then they are both the same line.
Answer:
what exactly did u want me to work out?