Given that the ball has a thickness of 1 cm and the radius at the outside is 5 cm, thus the radius from inside is 5 - 1 = 4cm.
The <span>approximate volume of rubber used to make the ball is given by the volume of the ball at the outside surface minus the volume of the ball at the inside surface.
i.e.
</span>
<span>

</span>
180
2 * 90
2 * 3 * 30
2 * 3 * 2 * 15
2 * 3 * 2 * 3 * 5
2^2 * 3^2 * 5 <===
Let x be the price of a cupcake.
There are 24 cupcakes so it will be 24x.
Solution:
24x+16=52
24x=52-16
24x=36
Divide both sides by 24
X=1.5.
The price of each cupcake is 1.5$
Answer:
Step-by-step explanation:
Let
p ----> the price of a watermelon in dollars
w ---> the weight of a watermelon in pounds
In this problem we have a proportional relationship
Remember that
A relationship between two variables, x, and y, represent a proportional variation if it can be expressed in the form
or
In a proportional relationship the constant of proportionality k is equal to the slope m of the line and the line passes through the origin
In this problem
The value of the constant of proportionality k is the same that the unit rate
Find out the unit rate
Divide the total cost by the total weight

substitute in the equation
Answer:
7 ; 6
Step-by-step explanation: