Answer:
4
Step-by-step explanation:
2(10 -6x)=x -8x
20 - 12x = x - 8x
20 = x - 8x + 12x
20 = 5x
20 / 5 = x
x = 4
Answer:
Each can costs $0.86
Step-by-step explanation:
We find the unit price by dividing the cost by the number of cans.
11.18/13 = 0.86
I hope this helped and please mark me as brainliest!
Answer:
Education in Nepal was long based on home-schooling and gurukulas.[citation needed] The first formal school (Durbar School), established by Jung Bahadur Rana in 1853, was intended for the elite. The birth of Nepalese democracy in 1951 opened its classrooms to a more diverse population.[citation needed] Education in Nepal from the primary school to the university level has been modeled from the very inception on the Indian system, which is in turn the legacy of the old British Raj.[1]
Step-by-step explanation:
Mark as brainliest
Follow me
You must add 6 to complete the square.
x^2+12x+(6)=-5(6)